Psychiatr: Podíl výdajů na psychiatrii v ČR nižší než na Západě

12. 5. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Podíl výdajů na psychiatrickou péči na celkových výdajích na zdravotnictví je v České republice nižší než například ve vyspělých státech západní Evropy. Při parlamentním semináři "Péče o duševní zdraví u nás a v EU" to uvedl přednosta Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jiří Raboch...


Praha -

Poznamenal, že platí pravidlo, podle kterého peníze získá v první řadě „šampion s nejhlasitějším projevem“. „Asi málo křičíme,“ řekl účastníkům semináře, který se uskutečnil pod záštitou místopředsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví Lucie Talmanové a člena Evropského parlamentu Milana Cabrnocha.

Raboch uvedl, že psychické problémy jsou ve vyspělých státech pátou nejčastější příčinou smrti. V České republice bylo podle něj v loňském roce 1600 dokonaných sebevražd. Tento počet ale po desetiletích přestal v tuzemsku klesat a nyní lze zaznamenat dokonce možná nárůst, dodal.

Na semináři hovořili i další odborníci, mezi nimi i ambulantní psychiatrička Marta Holanová. Mluvila i o tom, že vzhledem ke stárnutí obyvatelstva stoupá počet organických poruch, jako je demence. Psychiatrické ambulance podle ní poskytují 80 procent péče, 80 procent výdajů na psychiatrii ale spotřebují lůžkové psychiatrické ústavy.

Řekla také, že pacienti vyžadují od svých psychiatrů hlavně respekt, úctu a vzájemnou důvěru a chtějí, aby je lékař informoval o léčbě a oni se mohli podílet na rozhodování. Je pro ně také důležité, aby na ně měl dost času.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?