Metodou nejprve projdou zdraví dobrovolníci, a poté se použije u pacientů s duševními onemocněními. Pro ně má podle Křížové schopnost regulace emocí zásadní význam. Projekt využívá neurozobrazovací metody pomocí magnetické rezonance, do které výzkumníci pacienta vloží. „Zobrazíme mu na monitoru obrázky, které navozují určité emoce,“ řekla autorka projektu Pavla Linhartová. Promítáním obrázků se zvýší aktivita amygdaly, tedy části mozku, která ovlivňuje emoce a chování třeba při strachu nebo radosti.
„Zároveň s obrázkem je pomocí stupnice prezentovaná aktuální výše aktivity amygdaly se zpožděním přibližně jedné sekundy. Úkolem daného člověka je, aby se snažil podle instrukcí zvyšovat, nebo snižovat úroveň na stupnici, čímž ovlivňuje aktuální aktivitu amygdaly, a tím i svůj emoční stav,“ uvedla Linhartová.
Tento projekt je podle Křížové prvním svého druhu v Česku. „Využívá zpracovaných dat z magnetické rezonance v reálném čase a zaměřuje se na regulaci negativních a pozitivních emocí,“ doplnila Křížová.
Metoda umožní zjistit, zda je strategie ovlivňování emocí úspěšná, nebo nikoli. Podle Křížové se v první části projektu metodika ověří na skupině 40 zdravých dobrovolníků. Následně se výzkum posune k pacientům psychiatrické kliniky. „Bude probíhat na třech skupinách po 30 pacientech. Každá skupina pacientů se srovná se skupinou zdravých dobrovolníků párovaných s pacienty na základě věku, pohlaví a vzdělání. Celkově se do projektu zapojí 220 lidí,“ dodala Linhartová.
Snížení intenzity negativních emocí by podle ní mohlo pomoct například lidem s depresemi. Naopak učit se prožívat pozitivní emoce by mohlo pomoct třeba pacientům s anorexií, kteří často emoce regulují nadměrně, potlačují je a jsou vůči sobě přísní. Ročně je na psychiatrické brněnské klinice hospitalizováno kolem 1100 lidí.