Psychiatrie dostane víc peněz, podle memoranda bude prioritou

17. 6. 2016 8:20
přidejte názor
Autor: Redakce
Psychiatrie dostane v příštích letech víc peněz než dosud, stane se pro ministerstvo zdravotnictví i zdravotní pojišťovny jednou z priorit. Podpisem memoranda to stvrdili spolu s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) zástupci zdravotních pojišťoven a odborné psychiatrické společnosti.


Ročně jde na psychiatrickou péči kolem deseti miliard korun, částka by postupně měla narůst, peníze budou směřovat zejména do budování a na chod center duševního zdraví.

„Jsem přesvědčen, že v dalších letech psychiatrie, která je v České republice výrazně podfinancována, bude každým rokem nad úrovní financování ostatních segmentů zdravotní péče tak, aby financování dosahovalo norem, které jsou zvykem v okolních zemích,“ řekl po podpisu ministr.

Potvrdil, že dnešní dohodu zohlední při tvorbě úhradové vyhlášky, která stanoví, kolik mají platit zdravotní pojišťovny lékařům a nemocnicím za poskytovanou zdravotní péči. Podle ministra „vstoupí dnešek do dějin psychiatrické reformy“, protože podpisem je zajištěno její financování.

V Česku žije až půl milionu lidí s vážným psychiatrickým onemocněním, třetina obyvatel se s ním někdy v životě léčila. Duševní poruchy a poruchy chování jsou druhým nejčastějším důvodem přiznání invalidního důchodu.

Psychiatrie dlouhodobě dostává podle bývalého předsedy psychiatrické společnosti a ředitele bohnické psychiatrické nemocnice Martina Hollého ze zdravotnického rozpočtu mezi třemi až čtyřmi procenty. Nyní je to kolem deseti miliard korun ročně, k tomu se na pilotní projekty zavádění center duševního zdraví počítá z evropských fondů s 1,2 miliardy korun a na investice s 2,2 až 2,3 miliardy korun.

Reforma by měla omezit dlouhé hospitalizace a přesunout co nejvíc péče do terénu, k tomu právě budou sloužit centra duševního zdraví, která mají tvořit mezistupeň mezi hospitalizační a ambulantní péčí. V plánu je vznik 30 center do roku 2022. Pracovat v nich budou týmy složené z psychiatrů, klinických psychologů, sester a sociálních pracovníků. Ve spolupráci organizace Fokus Praha s Psychiatrickou nemocnicí Bohnice funguje už první centrum v Praze 8.

Ministerstvo má projekt na vznik prvních pěti center, kde vzniknou, záleží na připravenosti krajů. Na výběru, který bude soutěžní, nebude tedy stanoven ministerstvem, se budou podílet zástupci pojišťoven, odborné společnosti a ministerstva práce a sociálních věcí. Pokud zájem bude větší, má ministerstvo zdravotnictví v záloze projekt na vznik dalších 15 center, který by se mohl spustit ještě do konce letošního roku.

Vedle toho se pracuje na dalších pilířích reformy, jako humanizace léčeben, kampaň pro destigmatizaci osob s duševním postižením, programy pro školy, spolupráce s neziskovými organizacemi.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?