Pardubice – Jeho součástí jsou výstavy výtvarných nebo řemeslných prací duševně nemocných autorů, besedy, dny otevřených dveří, koncerty. Některé kulturní akce neprezentují přímo dílo lidí s duševním onemocněním, ale konají se v prostorách organizací, které sociálně zdravotní péči poskytují.
„Pomyslně tak otevírají dveře těchto zařízení pro široku veřejnost,“ vysvětluje psychiatr Hejzlar. Zároveň dodává, že tyto prožitky z pořádaných akcí by měly přispět k postupné změně obecného postoje k duševně nemocným spoluobčanům. Veřejnost by také měla získat úplnější představu o možnostech zdravotně sociální pomoci v případech duševního onemocnění.
Z programu Týdne pro duševní zdraví jmenujme například výstavu obrazů pardubického rodáka Roberta Skály v kavárně Evropa či medijních kreseb ze sbírky muzea v Nové Pace v prostorách galerie FONS.
„Podobnost obou výstav spočívá v astrálním vidění světa. Figury jsou tvořeny rostlinnými i animálními tvary a je v nich čitelná symbolika. Berte to jako nabídku jiného pohledu na svět,“ zdůraznil psycholog Antonín Šimek, jenž obě výstavy pomáhal zorganizovat.
Již tradičně si mohou zítra odpoledne v kavárně Evropa zahrát zájemci šachovou simultánku s primářem psychiatrie Janem Kolomazníkem. A v sobotu zase zhlédnout ukázky hipoterapie v hájovně Apolenka na Dubině.
JIŘINA MIKEŠOVÁ, Pardubické noviny, 19.9.2001