Ptačí chřipka se mezi lidmi nepřenáší

9. 2. 2004 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Světová zdravotnická organizace ujistila, že virus, který zabíjí drůbež, nezmutoval a nemůže se šířit mezi lidmi navzájem. Pro takový přenos z člověka na člověka se nenalezl žádný důkaz, uvedla WHO ve svém sobotním prohlášení. Došla k tomu po vyhodnocení vzorků z Vietnamu...


kde panovalo podezření o nákaze dvou sester od bratra, který na chorobu zemřel před nimi.

„Výsledky nenaznačují, že vir zmutoval do podoby snadno přenosné z člověka na člověka, což odpovídá předchozím výzkumům,“ uvedla WHO.

WHO ujistila, že vietnamské sestry ve věku 23 a 30 let, jež zemřely minulý měsíc, se podle testů nenakazily od bratra. Organizace v prohlášení zdůraznila, že člověk se ptačí chřipkou může zatím nakazit jen kontaktem s nemocnou drůbeží.

Kuřata s virem v USA

Ptačí chřipka, údajně ve formě nepřenosné na člověka, se objevila také v americkém státě Delaware. Napsal to v sobotu místní list The News Journal, podle nějž úřady v oblasti delawarského Kentu nařídily vyšetření 12 tisíc kuřat.

Ačkoliv místní obyvatelé zůstali klidní po ujištění úřadů, že nemoc není přenosná na lidi, Malajsie, Singapur, Jižní Korea a Japonsko již zakázaly dovoz americké drůbeže; Hongkong zavedl restrikce týkající se pouze státu Delaware.

Někteří odborníci ale stále upozorňují, že nemoc se může šířit na lidi i prostřednictvím domácích savců. Virus chřipky byl podle předběžného testu přítomen v nosních výtěrech několika vietnamských prasat.

Zástupce vietnamského ministerstva zemědělství a rozvoje venkova Bui Quang Anh ale v sobotu prohlásil, že prasata nejsou nemocí nakažena. Vzorky výtěrů od 179 zvířat z celé země byly zaslány do laboratoří v Hongkongu.

FAO zmírnila výrok o prasatech

Bui kritizoval páteční oznámení Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), podle níž byl virus ve výtěrech nalezen. „Nevím, na základě čeho FAO toto prohlášení učinila,“ řekl.

Také centrála FAO v pátek večer výroky zmírnila a uvedla, že samotná přítomnost viru neznamená automaticky, že jsou prasata nemocná, ani že jsou potenciálními přenosci na člověka.

Ptačí chřipkou se ve východní Asii od drůbeže nakazilo několik desítek lidí a 18 z nich - 13 Vietnamců a pět Thajců - zemřelo. V regionu již bylo vybito několik miliónů ptáků.

Čína včera oznámila výskyt nákazy na dalších šesti statcích, takže v Číně je nyní epidemií postiženo 19 chovatelských míst ve 13 provinciích. Podezření na výskyt ptačí chřipky se prověřuje na dalších 15 místech v Číně.

Thajské úřady se snaží obnovit důvěru spotřebitelů v thajská kuřata a v sobotu byla v Bangkoku uspořádána veřejná hostina, na níž byla kuřata podávána zdarma. Zúčastnil se jí i premiér Tchaksin Šinavatra, jehož vláda byla doma ostře kritizována za utajování epidemie, čímž byl ohrožen vývoz drůbeže.

Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?