WASHINGTON - Pterostilben, složka obsažená v borůvkách, dokáže mimo jiné snižovat hladinu cholesterolu. Informovali o tom podle agentury Reuters vědci z Americké chemické společnosti ve Filadelfii.
A to není vše. Antioxidant pterostilben navíc pomáhá regulovat množství cukru v krvi a je tak účinný v boji proti cukrovce 2. typu.
Tato zjištění jen rozšiřují seznam důvodů, proč jíst ovoce, a zvláště borůvky, které obsahují mnoho antioxidantů. To jsou molekuly zabraňující poškozování buněk a DNA, čímž působí proti rozvoji rakoviny, srdečních onemocnění, cukrovky a možná i degenerace mozku.
„Borůvky, které jsou i tak známé vysokým obsahem zdravých složek, mohou být rovněž účinnou zbraní v boji proti obezitě a srdečním chorobám, které jsou hlavními příčinami úmrtí v USA,“ říká Agnes Rimandová ze zemědělského úřadu v Oxfordu v americkém státě Mississippi.
Vědecký tým kolem Rimandové už dříve našel pterostilben ve vinné révě. Je podobný známějšímu antioxidantu resveratrolu.
Nyní vědci sledovali účinky pterostilbenu a jiných látek obsažených v borůvkách na buňky myší. Pterostilben nejlépe aktivoval receptor PPAR-alfa, tedy protein snižující hladinu cholesterolu a jiných krevních tuků.
ČTK