Puchýře byste nikdy propichovat neměli. Místo toho se zaměřte na vhodnou péči

22. 6. 2023 7:30
přidejte názor

Puchýře na kůži obvykle vznikají v důsledku tření a tlaku. Hlavními viníky tak bývají zejména špatně padnoucí boty a dlouhodobé ruční práce, například na zahradě. Typicky se ale objevují také u popálenin druhého stupně. Přestože puchýře mohou být bolestivé a někdy dokonce i svědivé, neměli byste je propichovat. Místo toho je nechte přirozeně zahojit.

Co jsou puchýře?

Co se dozvíte v článku
  1. Co jsou puchýře?
  2. Co způsobuje puchýře na těle?
  3. Jak puchýře na kůži vznikají?
  4. Jak se zbavit puchýře?
  5. Léčba puchýřů vzniklých infekcí
  6. Jak puchýřům předcházet?

Puchýře jsou povrchové rány v horních vrstvách kůže vyplněné tekutinou, které mohou být bolestivé a někdy dokonce i svědivé. Obvykle vznikají jako obranná reakce, když se nějaký povrch, například těsné boty, tře o pokožku nebo když dojde k popálení kůže.

Lidská kůže se skládá ze tří vrstev, což je epidermis (pokožka), dermis (škára) a podkoží. Vak naplněný tekutinou, tedy puchýř, se vytváří pod epidermis. Nejčastější jsou puchýře na nohou, ale v podstatě se mohou objevit kdekoli po těle v závislosti na tom, co je způsobilo. Někdy pak mohou být i příznakem onemocnění. 

Pokud puchýř není příliš bolestivý, měli byste ho udržet neporušený, abyste předešli infekci a podpořili přirozenou obnovu kůže. Nenarušená kůže poskytuje přirozenou bariéru před bakteriemi. Pokud se puchýř infikuje, naplní se mléčně bílým hnisem a hůře se hojí. [1, 2, 34]

Co způsobuje puchýře na těle?

Ke vzniku puchýřů jsou náchylnější především ty části těla, kde silná zrohovatělá kůže pevně přiléhá k podkožním vrstvám. Jejich vzniku dále napomáhají vlhké a mokré podmínky, které vytváří například pot. To je také jedním z důvodů, proč lidé mívají puchýře nejčastěji na chodidlech a patách u nohou nebo na dlaních.

Puchýř na noze

Nejčastější příčinou vzniku puchýřů je působení tlaku. Typicky bývá na vině otlak od těsných, nebo naopak volných bot při dlouhé chůzi. Puchýře z bot ale nejsou jediným typem obtíží, s nímž se lidé potkávají. Důvodů, proč vás puchýře mohou potrápit, existuje daleko více.

Puchýře vzniklé třením

Puchýře vzniklé třením se mohou formovat nejen na nohou kvůli nepadnoucím botám, ale například také na rukou při delších ručních pracích, například kvůli držení pracovního náčiní a podobně, a to vlivem smykového napětí, které narušuje spojení tkání.

Krevní puchýře

Puchýře, které nejsou naplněné vodou, ale krví, zpravidla vznikají skřípnutím kůže. Krev oblast zaplavuje z poškozených cév a spodních vrstev kůže. Nahromaděná krev následně vytvoří výrůstek, tedy krevní puchýř.

Puchýře po spálení

Tyto puchýře nejčastěji vznikají po popáleninách od horkých tekutin a předmětů nebo po spáleninách od slunce. Jejich vznik obvykle bývá spojen s popáleninami druhého stupně. Někdy se také mohou objevit po zahřátí omrzlin z mrazu.

Puchýřky na jazyku a v krku

Puchýřky v krku a na jazyku mohou vzniknout po požití horkého jídla nebo jako reakce na nějakou potravinu, ale jejich příčinou mohou být také herpetické viry. Pokud se u vás objeví tento typ puchýřků bez nejasného důvodu, měli byste vyhledat lékařskou pomoc, stejně jako v případě níže uvedených příčin.

Puchýře jako příznak nemoci

Puchýře mohou být mimo jiné i přidruženým projevem bakteriální nebo virové infekce. V takovém případě mohou, ale nemusí být doprovázeny dalšími příznaky charakteristickými pro daný zdravotní problém. Mezi možné stavy způsobující puchýře patří:

  • opar: nejčastěji se projevuje jako bolestivý puchýř na rtu,
  • moluska: drobné růžové až nafialovělé puchýřky,
  • impetigo: puchýřky bývají vyplněné hnisem a objevují se také zarudlá ložiska,
  • plané neštovice: nemoc začíná jako vyrážka a bývá spojena s horečkami,
  • pásový opar: projevuje se výsevem vyrážky a puchýřků na jedné části těla,
  • alergická reakce: může vzniknout při kontaktu pokožky s alergenem,
  • pemfigus: jedná se o souhrn kožních nemocí autoimunitní příčiny,
  • epidermolysis bullosa (EB) neboli nemoc motýlích křídel: jedná se o vzácné genetické onemocnění pojivové tkáně, které způsobuje puchýře na kůži a sliznicích. [5, 6, 7, 8, 9]
Vyrážku způsobují alergie, viry i plísně. Jak je rozpoznat?
Přečtěte si také:

Vyrážku způsobují alergie, viry i plísně. Jak je rozpoznat?

Jak puchýře na kůži vznikají?

Puchýře typicky vznikají třením a otlakem v důsledku zvýšeného smykového napětí mezi epidermis a vrstvami kůže pod ní. Jak se pokožka odtrhává od tkání pod ní, z buněk začíná unikat tekutina podobná plazmě a vzniklou mezeru vyplňuje.

Tato tekutina má za úkol podpořit nový růst a regeneraci tkání. Pokud je puchýř bolestivý, důvodem bývá to, že poškozené vrstvy kůže leží blízko nervových zakončení.

Několik hodin po vzniku puchýře začnou buňky na jeho spodině přijímat aminokyseliny a nukleosidy, což jsou stavební základy pro bílkoviny a DNA. Díky tomu se mohou tvořit nové kožní vrstvy. S tím, jak se tyto vrstvy formují, se tekutina vstřebává a otok ustupuje. [10, 11, 12]  

Jak se zbavit puchýře?

Z výše uvedeného vám je možná už jasné, že puchýře vzniklé poškozením kůže byste neměli propichovat a už vůbec ne strhávat. Nejenže propíchnutý puchýř bývá náchylnější k infekci, ale také tím narušujete přirozený proces hojení.

Žádoucí je však zabránit opětovnému tření a tlaku na poškozenou oblast a počkat, až se puchýře samy zahojí. Co na puchýře pomáhá, je pak i vhodná domácí péče, která zahrnuje tyto kroky:

  • puchýř jemně omyjte mýdlem,
  • naneste antibakteriální krém nebo mast na puchýře,
  • zakryjte poraněnou kůži gázou nebo náplastí – obzvláště účinné jsou gelové náplasti na puchýře, které mohou zajistit větší pohodlí a urychlit hojení.

Jak dlouho se hojí puchýř?

Doba hojení puchýře bývá přibližně 120 hodin od jeho vzniku. Po uplynutí této doby se tvoří nová pokožka (epidermis), zatímco se tekutina vstřebává a otok ustupuje. Nicméně za 48 hodin se již utváří nová vrstva dermis, tedy hlubší části kůže.

Zanícený puchýř

Pokud se prasklý puchýř zanítí, měli byste navštívit lékaře, který vám předepíše antibiotickou mast nebo tablety. Pomohou tělu zbavit se bakterií, které infekci vyvolaly. Puchýř byste dále měli udržovat čistý a postupovat podle výše uvedených doporučení ohledně domácí péče. [13, 14, 15, 16]

Propichujete si puchýře?

Léčba puchýřů vzniklých infekcí

Jsou-li puchýře příznakem infekce nebo alergické reakce, je potřeba řešit konkrétní příčinu. Bakteriální infekce je obvykle nezbytné léčit antibiotiky, zatímco s některými virovými onemocněními se tělo musí vypořádat samo. V takovém případě se léčba zaměřuje na zmírnění doprovodných příznaků. Na některé virové nemoci lze také podávat antivirotika. K získání správné léčby jakékoli infekce vyhledejte odbornou lékařskou péči. [17, 18, 19]

Jak puchýřům předcházet?

Existuje několik možností, jak předejít vzniku nepříjemných puchýřů na nohou, rukou nebo jinde na těle. Zpravidla jsou tyto postupy velmi jednoduché, neboť spočívají hlavně v opatrnosti a přípravě. Chcete-li tedy zabránit výsevu puchýřů, řiďte se následujícími opatřeními:

  • ujistěte se, že vám nové boty dobře padnou,
  • před delší chůzí nebo nošením nových bot se v nich nejprve párkrát projděte,
  • do bot noste vždy ponožky,
  • při sportu používejte ponožky určené na sport,
  • místa vystavená většímu tření nebo tlaku ochraňte náplastí, speciální vložkou nebo speciálními pásky proti tření, které se vkládají do bot,
  • při výkonu manuálních prací používejte rukavice,
  • pro snížení tření rukou s předměty, například při cvičení, můžete použít práškové magnezium,
  • zastavte činnost, pokud během ní pocítíte bolest nebo nepohodlí nebo pokud vaše kůže zčervená,
  • noste správně padnoucí oblečení, abyste zabránili tření, které vede ke vzniku puchýřů,
  • buďte obzvláště opatrní při používání nástrojů, které vám mohou skřípnout kůži,
  • pokud plánujete být delší dobu na slunci, použijte opalovací krém,
  • v zimě noste dostatečně teplé oblečení včetně pokrývky hlavy a rukou, abyste předešli omrzlinám a následným puchýřům. [20, 21, 22, 23]

Zdroje: stefajir.cz, cs.medlicker.com, medicalnewstoday.com, my.clevelandclinic.org, aad.org, mayoclinic.org, healthline.com, nhsinform.scot, medicalnewstoday.com

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?