Fúze, kterou musí schválit zastupitelé 9. září, má zvýšit výnosy ze zdravotního pojištění, uspořit nezdravotnické náklady, zefektivnit řízení, posílit spolupráci, společné nákupy, vzdělávání a organizaci péče.
Podle náměstka hejtmana Pavla Čížka (STAN) bylo řízení prostřednictvím holdingu vždy složité. "Teď bude řízení přímo v Klatovské nemocnici, a protože je nová, tak tam rostou výkony a získala si renomé u pacientů. Je to také dobrý základ pro ty ostatní, aby je držela nad vodou," uvedl. Fúze se podle Čížka setkává s dobrým ohlasem u zdravotních pojišťoven, které budou mít silnějšího partnera.
"Dnes ta menší nemocnice, kde třeba nemáme lékaře a sestřičky a produkce tam není taková, přichází o peníze z pojištění. Ale ta větší nemocnice, kam se pacienti přesunou, nedostane zaplacenu veškerou vykázanou nadprodukci a kraji utíkají peníze," řekla radní.
Podle ní fúzi nepocítí pacienti ani zaměstnanci, jimž se nezmění pracovní smlouvy. Neplánuje se propouštění, protože lidí v oboru je málo, nezeštíhlí ani vedení nemocnic. Zaniknou v nich ale dozorčí rady, management holdingu se přesune z Plzně do Klatov. Nový subjekt s 1270 zaměstnanci a 690 lůžkyby měl lépe čelit nedostatku personálu.
Spojení nemocnic, které kraj připravuje od února s poradenskou firmou KPMG, zvýší výnosy z pojištění a uspoří DPH, náklady na management a informační technologie. Odhad přínosu je 32 milionů korun ročně.
Čtvrtá lůžková nemocnice akutní péče v Rokycanech zatím zůstane samostatná, protože začala procházet pětiletou komplexní rekonstrukcí za 400 milionů Kč a není fúzujícím zařízením územně blízká. Zbylé dvě krajské nemocnice následné péče v Horažďovicích a Plané přistoupí ke sloučení, zřejmě i s Rokycany, zhruba v roce 2022. Zatím budou dceřinými společnosti sloučeného subjektu.