„Můžeme stokrát tvrdit, že u nás v Pardubickém kraji a České republice nejsme méně humánní než kolegové ve Velké Británii, ale dokud to nezazní z Vašich úst, bude práce našich zaměstnanců nadále předmětem neoprávněné kritiky,“ napsal Macela.
O klecová lůžka se veřejnost začala zajímat poté, co byla v roce 2004 otištěná reportáž v britském listu Sunday Times. Psalo se v něm o chlapci z léčebny v Rábech na Pardubicku, který podle zpravodajky trávil skoro celé dny v kleci. Kvůli zrušení „klecí“ spisovatelka psala tehdy českému prezidentovi i premiérovi. Kvůli údajnému používání klecových lůžek také Rowlingová vloni přijela do Prahy.
Hned v roce 2004 vláda schválila zákon, který od ledna loňského roku zakázal používání omezujících prostředků včetně klecových a síťových lůžek v ústavech sociální péče. Praxi v psychiatrických léčebnách zatím reguluje metodika ministerstva zdravotnictví. Vláda ale ve středu souhlasila s tím, aby bylo používání omezujících prostředků v budoucnu upraveno zákonem i ve zdravotní péči.
Ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíkové (SZ) loni řekla, že sociální zařízení mohou používat postranice u lůžek, aby děti, mentálně postižení či senioři v jejich péči nespadli z postelí, ovšem se souhlasem svých klientů nebo jejich zákonných zástupců.
Britská BBC letos v reportáži obvinila některé české ústavy, že klecová lůžka stále neoprávněně používají. Ministerstvo práce a sociálních uvedlo, že postele s postranicemi jsou v pořádku a reportáž BBC byla manipulativní.
ČTK