Rakovina jazyka nejčastěji trápí muže po čtyřicítce. Na vině bývá kouření i tvrdý alkohol

16. 3. 2020 9:00
přidejte názor
MUDr. Daniel Petr | Odborný garant článku

Rakovina jazyka patří k méně častým zhoubným nádorovým onemocněním. Její nebezpečnost závisí na tom, zda se vyvíjí v přední části jazyka, nebo naopak u jeho kořene, a zda se problém podaří odhalit včas. Typické příznaky zahrnují bílý povlak na jazyku, vznik zarudlých krvácivých útvarů, otok jazyka a bolest v ústech. Léčba obvykle spočívá v chirurgickém odstranění nádoru. 

Nádory jazyka

Nádorová onemocnění jazyka se řadí mezi poměrně vzácné choroby, jejich výskyt však podle různých statistik neustále mírně stoupá. Veřejnost je ovšem o tomto problému stále málo informovaná, což vede k tomu, že lidé při obtížích lékaře nevyhledají včas a rakovinu jazyka tak odhalí až v pokročilém stádiu.

Lékaři rozlišují dva typy nádorů jazyka – nádory nezhoubné (benigní) a nádory zhoubné (maligní), které se také laicky označují jako rakovina jazyka. Z hlediska konkrétní lokalizace poté dělíme nádory jazyka na ty, které se nachází v přední části jazyka, a ty, které naopak vznikají u jeho kořene. Podle některých dělení se v prvním případě řadí nádory jazyka mezi rakoviny dutiny ústní, v druhém případě se již jedná o rakovinu orofaryngeální.

Nádory jazyka se dají kategorizovat také podle svého původu. Mohou vznikat přímo ze struktur jazyka, což zahrnuje samotný sval a okolní sliznice, nebo také ze struktur okolních. Sem patří lymfatické uzliny, krční mandle, podjazyková slinná žláza či struktury kůže. Nejčastěji se jedná o nádory vzniklé z krycí tkáně (epitelu), které se označují také jako dlaždicobuněčné či spinocelulární karcinomy.

Výskyt rakoviny jazyka

Rakovina jazyka trápí muže až třikrát častěji než ženy. Nejvíce postiženou skupinou jsou přitom muži nad 40 let, přičemž vrchol výskytu se odhaduje kolem 60. roku věku. Co se týče různých etnik, rakovina jazyka je údajně spojená také s odlišnými kulturními praktikami. Například v Indii, kde si lidé často nedovedou svůj život představit bez žvýkacího tabáku, je výskyt tohoto onemocnění mnohem vyšší než v jiných částech světa.

Příčiny rakoviny jazyka

Více než 75 % všech zhoubných nádorů v ústní dutině podle lékařů souvisí s kouřením, žvýkáním tabáku a nadměrnou konzumací alkoholu (především toho vysokoprocentního). V tabáku se totiž vyskytuje obrovské množství rakovinotvorných látek a tvrdý alkohol představuje poměrně agresivní sloučeninu, která způsobuje odumírání buněk, poškozuje sliznice a zvyšuje šanci vzniku rakoviny.

Hlavní rizikové faktory:

  • Kouření cigaret či dýmky
  • Žvýkání tabáku
  • Časté pití tvrdého alkoholu
  • Genetické predispozice
  • Virus HPV
  • Nedostatečná ústní hygiena
  • Špatná výživa a časté zvracení
  • Chronické záněty různého původu

Ve většině případů vznikají nádory jazyka jako primární léze, někdy se však mohou objevit jako metastázy jiného karcinomu, který vznikl ve vzdáleném orgánu a prostřednictvím krve či lymfatických cév se rozšířil až do úst.

Jaké má rakovina jazyka příznaky?

Co se týče charakteristických symptomů, pokud se jedná o karcinom v přední části jazyka, během prvních stádií může pacient pozorovat nestíratelný bílý povlak v místě nádoru, který ho však příliš neobtěžuje. Později ale postižená oblast začíná otékat, objevují se červené, bíle či šedorůžové skvrny, povrch nádoru se může otevřít a často také krvácí.

Ke zmíněným obtížím se brzy přidávají také další symptomy, které zahrnují třeba nepříjemný zápach z úst způsobený rozpadajícím se nádorem. Pacienti obvykle pociťují silnou bolest v krku a celé dutině ústní, kvůli zvětšujícímu se jazyku se dostaví problémy s polykáním i mluvením a při postižení krčních uzlin může dojít k jejich viditelnému zvětšení.

Zhoubné nádory kořene jazyka bývají obvykle ještě zákeřnější. Prostým okem totiž nejsou dobře vidět a nádor tak může poměrně dlouho růst, než si pacient všimne nějakých příznaků. Ty mohou být podobné jako u rakoviny v přední části jazyka, často však dojde také ke změně hlasu a typická je i porucha polykání.

Příznaky rakoviny jazyka:

  • Přetrvávající bílý povlak na jazyku
  • Rudé či šedorůžové vředy na jazyku
  • Krvácení z jazyka
  • Bolest v ústech a krku
  • Zvětšení krčních uzlin
  • Zvětšení, otok a omezený pohyb jazyka
  • Problémy s polykáním a mluvením
  • Změna hlasu
  • Porucha chuťového smyslu
  • Zápach z úst
  • Necílené hubnutí

Možné komplikace

Stejně jako u ostatních druhů rakoviny se může také karcinom jazyka rozšířit do okolních tkání. Postiženy mohou být hlubší vrstvy jazyka i hluboké krční uzliny, ale metastázy často vznikají také ve vzdálenějších orgánech. Samotný zhoubný nádor jazyka pak může vyrůst do takové velikosti, že se jeho chirurgické odstranění již neobejde bez následků. U pacientů může být po zákroku narušena schopnost mluvit a polykat.

Problematický může být také stav, který se označuje jako premaligní léze. Jedná se o nezhoubnou nádorovou tkáň, která se ovšem při nedostatečné léčbě může proměnit v nádor zhoubný. Příkladem premaligní léze je leukoplakie (bílý plak), erytroplakie (červený plak) nebo smíšená forma jménem erytroleukoplakie.

Obáváte se rakoviny jazyka?

Diagnostika

Zatímco nádory vyskytující se v přední části jazyka jsou na první pohled patrné a nemocní si jich mohou všimnou poměrně brzy, vznik nádoru u kořene jazyka je mnohem nenápadnější. Pacienti navíc vůbec nevědí, jak poznat rakovinu jazyka, problémy přisuzují jiným obtížím a k lékaři se vydají až s velkým zpožděním.

Pokud si člověk stěžuje na problémy s polykáním či změnu hlasu, lékař ho obvykle odešle na laryngoskopii. K odhalení rakoviny jazyka se dále využívá biopsie, kdy dojde k odebrání malé části zhoubné tkáně, která se následně odešle na histologické vyšetření. Pro zjištění přesné velikosti a konkrétního umístění nádoru poté lékaři volí zobrazovací metody (CT, magnetická rezonance).

Rakovina jazyka a její léčba

Volba vhodné léčebné metody u pacientů s rakovinou jazyka vždy závisí na tom, do jakého stádia již onemocnění pokročilo, kde se nádor nachází a o jaký typ se jedná. Pokud se onemocnění podaří odhalit včas, léčba rakoviny jazyka bývá poměrně úspěšná. To je většinou případ nádorů v přední části jazyka, které jsou dobře viditelné pouhým okem.

Jestliže je nádor malého vzrůstu, lékaři situaci řeší pomocí chirurgického zákroku, při němž se zhoubná tkáň jednoduše vyřízne. Větší nádory však vyžadují rozsáhlejší operační zásahy, kdy může dojít také k odstranění části jazyka či hlubokých krčních uzlin. Chirurgická léčba bývá často spojena i s radioterapií a chemoterapií, které mají za úkol před operací nádor zmenšit.

V případě, kdy se lékaři domnívají, že by nádor mohl svým nekontrolovatelným růstem narušit u pacienta schopnost přijímat potravu, zvažují zavedení speciální hadičky – nasogastrické sondy. Pokud je trávicí trubice nádorem zcela uzavřená, zavádí se tzv. PEG neboli perkutánní endoskopická gastrostomie, což umožňuje výživu hadičkou přes břišní stěnu. V obou případech se nemocným podává výživa v tekuté formě.

Prevence nádorů jazyka

Pokud se lékařům podaří odhalit rakovinu jazyka včas, léčba bývá většinou úspěšná. Z toho důvodu by měl každý člověk využívat pravidelně služeb zubařů, dentálních hygienistů a praktických lékařů. Důležité je dvakrát ročně absolvovat kontrolu chrupu, při níž zubař prohlédne také ústní dutinu a případně vše prověří také pohmatem.

Abyste zabránili vzniku nádorů v dutině ústní, je nutné dbát také na správnou ústní hygienu a životosprávu. Vyhnout byste se naopak měli kouření, žvýkání tabáku a zvýšené konzumaci tvrdého alkoholu. Jako prevence se doporučuje také očkování proti HPV viru typu 16.

Rakovina jazyka foto

Zdroje: www.spektrumzdravi.cz, www.stefajir.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?