Zařízení bude stát kolem půl milionu korun. Informovala o tom ve včerejší tiskové zprávě Technologická agentura (TA ČR), která vývoj softwaru podpořila 13,5 milionu korun. Rakovinu hlasivek lze zjistit pomocí takzvané videokymografie (VKG), což je metoda, při níž se kmitání hlasivek snímá kamerou. Rakovina se totiž projevuje tuhnutím tkáně a postupnou ztrátou schopnosti kmitat. Výsledky z VKG je potřeba vyhodnotit, teprve poté může lékař určit, jaká diagnóza je na místě. „Manuální hodnocení výsledků VKG nálezu je však obtížné a vyžaduje zkušenost, kterou lékař získává řadu měsíců. Proto bylo potřeba vyvinout sofistikovaný software k automatickému hodnocení lékařských nálezů vysokorychlostního zobrazení kmitání lidských hlasivek a přiřadit jim správnou diagnózu,“ uvedla Jitka Vydrová, vedoucí lékařka společnosti Medical Healthcom, která se na vývoji softwaru podílela.
Do vývoje se zapojili odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd ČR a také výzkumníci z firmy Starmans Electronics. Výsledkem je software, který dokáže vyhodnotit výsledky na počkání, bez nutnosti, aby se zpracovávaly manuálně až po vyšetření.
Pro lékaře to znamená usnadnění a urychlení práce a pro pacienta možnost začít s léčbou dříve. Jak uvedla Vydrová, při zachycení rakoviny v počátečním stadiu jsou pacienti operováni mikrochirurgickými metodami „s minimálními či spíše nulovými zdravotními následky“ a vyhnou se dlouhodobé pracovní neschopnosti.
Technologická agentura očekává, že cena kamerového zařízení VKG s vyvinutým softwarem bude do 0,5 milionu korun, takže si ho bude moci dovolit více lékařů ORL než stávající systém na vyšetřování hlasivek. Ten stojí přes dva miliony korun a není tak přesný. „Nemá schopnost hodnotit patologii v kmitání hlasivek v reálném čase, hodnotí jen poslední dvě sekundy záznamu,“ uvedla zpráva TA ČR.
Vývoj nového zařízení podpořila agentura 13,5 milionu korun z programu Alfa, který je zaměřen na progresivní technologie. Medical Healthcom do jeho vývoje vložila 5,4 milionu korun, Starmans Electronics 1,7 milionu a ústav Akademie věd 0,5 milionu.
poznámka