Ranní nevolnost v těhotenství se může objevit ve dne i v noci. Co proti ní pomáhá?

21. 12. 2021 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce

Více než polovina všech těhotných žen do určité míry pociťuje ranní nevolnosti, které často doprovází zvracení. Tyto obtíže jsou typické v prvním trimestru a zpravidla bývají známkou zdravého těhotenství. Ranní nevolnost je obvykle nejhorší na začátku dne, odtud pochází její název, ale udeřit může kdykoli během dne, dokonce i v noci. Jak si s ní poradit?



Ranní nevolnost a zvracení v těhotenství

Ranní nevolnosti jsou jedním z běžných příznaků těhotenství, se kterými se potýká minimálně polovina nastávajících matek, zejména v prvním trimestru. Navzdory svému názvu se však nemusí nutně objevovat v ranních hodinách a klidně vás mohou překvapit během dne. Někdy pravidelně přicházejí až k večeru či dokonce v noci.

Že vám není dobře, ale ještě neznamená, že by se tak cítilo i vaše miminko. Ačkoliv mohou být nevolnosti doprovázené zvracením, dítě zpravidla nijak neohrožují. Naopak jsou známkou zdravého těhotenství. Těhotenství bez nevolností a zvracení ovšem také není důvodem k obavám. Některé ženy se zdravým těhotenstvím ranní nevolnosti nemusejí zažít vůbec.

Co nevolnost na začátku těhotenství způsobuje?

Ať už vás trápí ranní nebo večerní nevolnosti v těhotenství, tyto obtíže signalizují, že ve vašem těle stoupá hladina hormonů potřebných pro zdravé těhotenství. Když žena otěhotní, začíná se v jejím těle formovat placenta, která produkuje těhotenský hormon zvaný lidský choriový gonadotropin (hCG). Ten mimo jiné umožňuje graviditu odhalit pomocí těhotenského testu.

Ženy, které trpí těžkou nevolností, mají zpravidla hladiny tohoto hormonu vyšší. Velmi vysoké hladiny hormonu hCG přitom mohou lékaři zaznamenat především u žen, které čekají dvojčata. Silná nevolnost tedy může být známkou mnohočetného těhotenství. Není to však pravidlem.

Další hormon, jenž stoupá v této době, je estrogen, který závažnost nevolnosti může také umocňovat. Roli dále může hrát i nízký cukr v krvi či zvýšená citlivost na vůně a pachy v důsledku zlepšeného čichu. Pokud je součástí vašeho života navíc stres, může i on nést svůj podíl viny.

Kdy začínají ranní nevolnosti v těhotenství?

Ženy začínají produkovat těhotenské hormony krátce poté, co se oplodněné vajíčko uhnízdí ve výstelce dělohy. Nevolnost tedy může být i jednou z úplně prvních známek těhotenství. Někdy tyto obtíže mohou ovšem nastoupit i později.

U většiny žen začínají ranní nevolnosti kolem 4. týdne těhotenství a odeznívají ve 12. až 14. týdnu. Není ale vyloučeno, že ranní nevolnosti budou přetrvávat až do druhého trimestru. Některé ženy mají menší štěstí a těhotenské nevolnosti je provázejí celé těhotenství.

Jak se projevují těhotenské nevolnosti?

Jak jsme již uvedli výše, ranní nevolnost se může objevit kdykoli během dne, ale i během noci. Některé ženy ji zažívají pouze jednou denně a jiné zase přepadne i několikrát za den. Mezi běžné příznaky ranní nevolnosti v těhotenství patří:

  • Pocit nevolnosti a na zvracení
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Zvracení
  • Doprovodné účinky, jako je deprese a úzkost

Ranní nevolnost může mít mnohdy vliv na kvalitu života těhotné ženy, jelikož občas zabraňuje vykonávat každodenní povinnosti spojené s prací, socializací i osobním životem. Nastávající matky trpící ranními nevolnostmi proto mohou zažívat vyšší úrovně psychického stresu, a to včetně úzkosti a deprese.

Co na nevolnost v těhotenství pomáhá?

Protože se během těhotenství mohou výrazně změnit vaše chutě a preference ohledně vůní, snažte se v první řadě vyhýbat tomu, co na vás působí jako spouštěč nevolnosti. K tomu vám pomůže chodit pravidelně na čerstvý vzduch a ten také pouštět do vašeho pokoje častým větráním. Pokud zrovna nespěcháte, zkuste cestu tramvají vyměnit za procházku po svých.

Pro žaludek mohou být zatěžující velké porce, proto raději jezte malá jídla v kratších intervalech. Vyhýbejte se kávě a tučným i kořeněným jídlům, která pro žaludek zrovna přívětivá nejsou. Často na nevolnost pomohou studené nápoje a neuškodí ani malý kousek zmrzliny.

Přestože možná nemáte na jídlo a pití ani pomyšlení, je důležité si v tomto období ohlídat dostatečný příjem všech živin a tekutin, abyste nebyly dehydratované a nedocházelo k úbytku na váze. Co na těhotenské nevolnosti dále pomáhá?

  • Zázvor: zázvorový čaj nebo zázvorová lízátka proti nevolnosti v těhotenství
  • Voda s citronem
  • Heřmánkový čaj
  • Některé druhy ovoce (například jablko)
  • Náramky proti nevolnosti (prodávají se v lékárnách)
  • Cucání kostek ledu nebo žvýkání citronu
  • Relaxace a hluboké dýchání

Kdy vyhledat lékaře?

Lékaře je vhodné vyhledat kdykoli, kdy je nevolnost natolik silná, že místo přibírání na váze naopak hubnete. Pokud se u vás objeví i doprovodné psychické obtíže, jako je úzkost a deprese, měly byste také vyhledat odborníka co nejdříve. Na lékaře se vždy obraťte, pokud:

  • Máte horečku nebo příznaky nachlazení, které mohou být známkou nemoci
  • Pociťujete závratě či letargii
  • Neustále nebo několikrát denně silně zvracíte (více než 3x)
  • Nemůžete v sobě zadržet žádné tekutiny ani jídlo a hubnete
  • Zvažujete užití léků proti nevolnosti
  • Zaznamenáte zvracení krve v těhotenství

Zdroje: mayoclinic.com, nutriklub.cz, betterhealth.vic.gov.au, pampers.cz, funbaby.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?