Přeceňovali totiž z pondělí na úterý. Podle ministerstva zdravotnictví by se zvýšit neměly.
„V každé ze 300 lékových skupin je vždy nejméně jeden lék plně hrazený zdravotní pojišťovnou,“ řekl Právu v pondělí ministr zdravotnictví David Rath.
„Ve skutečnosti jich tam ale bude mnohem více. Očekáváme, že zhruba 2000 léků z 8000, se kterými se většinou léčí, bude plně hrazeno ze zdravotního pojištění.“
Ministr doporučil pacientům pokud mají lék s doplatkem, aby lékaře požádali o převedení na lék bez doplatku, který má stejnou účinnost.
Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory uvedl, že s úhradami od pojišťoven se mění i marže za léky: „To znamenalo, že všechny léky se musely přecenit.“
Pacient by podle něj měl počítat s tím, že minimálně čtrnáct dní, ale až šest neděl mohou být v lékárnách zmatky. Na krabičce bude zřejmě jiná cena a doplatek také jiný.
Lékárníci budou ode dneška prodávat léky za nové ceny, ale někde nestačí přepsat cenovky na všech krabičkách. V takových případech může být cena jiná než bude skutečný doplatek.
Zmatky v lékárnách budou i proto, že výrobci léků pod tlakem nové vyhlášky přeceňují své léky a snaží se, aby se vešli do úhrad od zdravotních pojišťoven. Tím totiž mají odbyt svých léků zaručen. Na tom vydělá pacient, protože jeho doplatek za lék může i klesnout.
Ministerská vyhláška mění i způsob předepisování některých léků. Např. drahé onkologické preparáty budou moci předepsat pouze onkologická centra, a tak je možné, že pacient bude muset za předpisem jezdit i mnoho kilometrů. Zároveň lékárníci již nemohou zaměnit lék za jiný se stejným složením.
Tato praxe je běžná asi u deseti procent léků na předpis a vyhovovala i lékařům. Nyní nově nesmí dát jinou sílu a upravit dávkování. Kdyby to chtěli udělat, musí si vyžádat jiný recept.
Právo