PRAHA-
Zejména mezi soukromými lékaři má Rath řadu odpůrců. Minulý týden na demonstraci před ministerstvem zdravotnictví ho vypískali.
Soukromí lékaři Rathovi vytýkají, že z komory udělal odborové sdružení, které bojuje především za platy nemocničních doktorů. Nesouhlasí s ním také v označení hlavního viníka současné krize zdravotnických financí.
Zatímco lékaři z ní jednoznačně viní ministerstvo zdravotnictví a vládu, Rath dává hlavní díl viny Všeobecné zdravotní pojišťovně a hrozí jí nucenou správou.
Jednoznačnou podporu dává Rathovi premiér Jiří Paroubek, který přislíbil, že se v neděli osobně zúčastní sjezdové diskuse. Paroubek má Ratha v užším výběru na funkci nového ministra zdravotnictví místo odvolané Milady Emmerové.
Rathovi kritici by na sjezdu mohli vznést také otázku změny členství. Ve stavovské organizaci je povinně organizováno 40 tisíc lékařů, mnohým vadí, že komora pod Rathovým vedením nenaplňuje své poslání dbát na etiku lékařského povolání.
Jedno z dřívějších sjezdových usnesení zavazuje představenstvo ČLK prosazovat povinné členství. Proti povinnému členství podepsalo před dvěma roky petici zhruba 3000 lékařů.
Lékaři však nemají jednotný názor, zda zachovat povinné členství pro všechny, nebo je ponechat jen pro ty, kteří mají soukromé praxe, případně zavést jen povinnou registraci.
Pokud Rath na sjezdu své křeslo uhájí, ještě to neznamená, že bude vést komoru až do příštího volebního sjezdu, který bude za dva roky.
Pokud mu totiž Paroubek nabídne funkci ministra a on ji přijme, zvažuje Rath, že se vedení komory vzdá, protože obě funkce současně nelze zastávat naplno.
Tématem odborného programu sjezdu bude slovenská reforma zdravotnictví, o níž bude českým lékařům přednášet prezident Slovenské lékařské komory Milan Dragula.
ČTK