Praha - Julínek Rathova obvinění odmítl.
Rath rovněž uvedl, že na podpis má čas do konce měsíce, až odvolací komise projedná připomínky firem. Pak teprve bude s návrhem vyhlášky seznámen.
„Je vidět, že pan senátor je v těsném kontaktu se zahraničními farmaceutickými firmami a že pracuje na jejich zakázku, protože má víc informací, než mám já,“ řekl Rath. Podle něj mají údaje o cenách pouze výrobci. Julínek řekl, že s výrobci nijak spojen není. Údaje o rostoucí výši doplatků jsou od expertů, s nimiž spolupracuje.
„Děláme si vlastní vyhodnocení,“ zdůraznil Julínek. Podle něj je otázka, proč chce Rath podepsat vyhlášku, o které ani neví, jaké bude mít dopady na pacienty. Rath by podle Julínka po volbách, kdy se teprve jedná o nové vládě, neměl přijímat žádná drastická opatření.
Doplatky pacientů vycházejí z toho, jakou cenu léku stanoví výrobce a jakou úhradu ze zdravotního pojištění doporučí kategorizační komise na ministerstvu. Rozdíl mezi cenou a úhradou platí pacient.
Výrobci minulý týden varovali, že od srpna stoupnou doplatky pacientů za léky na depresi o 12 procent, na schizofrenii o 25 procent, za přípravky na potlačení imunitní reakce po transplantaci o deset procent a za moderní biologické léky, jaké se užívají například na roztroušenou sklerózu, o 25 procent.
Julínek vidí příčinu komplikací v tom, že Rath chtěl vyhláškou řešit kromě úhrad i změnu systému marží, nyní je marže, a tedy procento zisku, u všech léků stejná 29 procent. Od srpna budou mít lékárny větší procento zisku z levných léků než z drahých. Julínek řekl, že Rath si „napřed oblékl kalhoty a pak trenýrky, tím míním kalhoty degresivní (sestupnou) marži a trenýrky lékovou vyhlášku“. Podle Julínka by neměl Rath dělat kroky, které není schopen domyslet. „Měl by spíše zvážit odsunutí platnosti degresivní marže, pokud to působí problém,“ řekl.
Podle Václava Fleka z farmaceutické společnosti Amgen vycházeli ministerští odborníci při stanovení úhrad ze špatných předpokladů, že lékárníci a distributoři využívali marže v plné výši. U drahých léků však měli zisk i z přirážky nižší, třeba dvou nebo čtyřprocentní. Při výpočtu tedy snížilo ministerstvo úhradu o celých 29 procent a následně nově navýšilo o deset procent degresivní marže. „Takto vznikl doplatek, který je likvidační,“ řekl Flek.
Rath uvedl, že výši úhrad ze zdravotního pojištění navrhla komise odborníků z komory, lékařských společností a zdravotních pojišťoven. Firmy měly do dnešního dne čas na odvolání. V nejbližších dnech zasedne odborná odvolací komise. „Teprve doporučení této komise skončí u mě na stole k rozhodnutí,“ dodal ministr.
ČTK
Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz
MUDr. Martin Vejvoda
Pokud pan Rath kolem sebe neustále obviňuje ostatní z toho, že spolupracují se zahraničními výrobci léků, mohl by především zamést před vlastním prahem.
Společnost Zentiva, která má úzkou vazbu na Ratha přes jeho přítelkyni Horkou, zaplatila Rathovi za členství v golfovém klubu v Karlových Varech členský poplatek za více jak 200.000 Kč. Aby si toto členství Rath a spol. dostatečně využil, tak letos na jaře dal pod správu Šubrta (nemocnice na Homolce) státní léčebnu Mánes v Karlových Varech, údajně zadluženou. Příčina zadlužení byla zejména v omezení péče a platební neschopnosti pojišťoven.
pijavice
Pokud je příspěvek p.Vevody skutečně pravdivý podávám na soudruha ratha trestní oznámení za korupci.Žádám ihned odstupující ministra vnitra, aby ihned zjistil,zda tento poplatek za členství v golf. klubu rathovi Zentiva skutečně zaplatila /což by mělo být během 2-3 dnů snadno a rychle zjištěno/ a vyvodil okamžité důsledky. současně by voliči ratha měli být na toto hanebné chování v tisku a v televizi upozorněni. V případě potvrzení této zprávy odmítám platit daně.V naší republice pak platí zákony pouze pro hloupé,zatímco co novodobá šlechta z naších daní lítá speciálem na fotb.mistrovství světa a jinak zneužívá obyčejných občanů této země,kteří platí nehorázné daně,zatímco představitelé této země je hanebně utrácejí za osobní požitky.