PRAHA - Prezident České lékařské komory David Rath, který je jedním z kandidátů na příštího ministra zdravotnictví, obhájil pozici ve vedení této stavovské organizace.
Proti jeho odvolání bylo 151 delegátů sjezdu, pro odvolání 102. Rathovým odpůrcům se tak opakovaně nepodařilo zbavit ho funkce. Rath vede ČLK od roku 1988, do konce funkčního období mu zbývají dva roky.
„Většinovou podporu kolegů mám a já jsem za to rád, protože si myslím, že dělám pro kvalitu a českou medicínu hodně,“ řekl Rath po hlasování.
Své kolegy ve sjezdové diskusi vyzval k jednotě. „Musíme táhnout za jeden provaz. Pokud teď nebudeme ve svých požadavcích jednotni, prohráváme na dlouhou dobu,“ řekl.
Jelínek: hlasovalo se v rozporu s předpisy
Rathův tradiční kritik a bývalý mluvčí ČLK Jan Jelínek výsledky voleb nezpochybnil, upozornil ale na to, že se podle jeho názoru hlasovalo v rozporu s komorovými předpisy.
Rathovým odpůrcům vadí, že chce vykonávat současně funkci prezidenta stavovské organizace i ministra zdravotnictví, pokud mu ji premiér Jiří Paroubek nabídne.
Před pražským hotelem Pyramida, kde se sjezd konal, rozdávali Rathovi odpůrci letáky s nápisem „Pozor, probíhá derathizace!“ Nelíbí se jim, že je komora zatahována do politiky.
„Nebojím se riskovat, ale skutečně tohle je velké riziko,“ komentoval možnost stát se ministrem Rath. Dodal, že kdyby bylo jen na jeho vlastní vůli, do funkce by se nehrnul. „Pokud to ale bude postaveno tak, že nabídka je na stole, nic jiného mi skutečně nezbývá,“ dodal.
Spory o to, zda má Rath nadále stát v čele stavovské organizace, v níž je povinně 40 tisíc lékařů, jsou tradičním bodem programu několika posledních sjezdů.
Rath v projevu k delegátům ocenil, že ČLK prosadila změny v připravovaném seznamu výkonů, takže by lékař za hodinu práce měl místo dosavadních 130 zhruba 460 korun. Považuje za úspěch také to, že ČLK zabránila regulacím příjmů lékařů od pojišťoven.
Pod tlakem ČLK byly v zákoně upraveny podmínky bezúhonnosti a zdravotní způsobilosti na úroveň ostatních profesí.
K neúspěchům počítá Rath především to, že se nepodařilo dohodnout s pojišťovnami na prodloužení platnosti smluv na dalších pět let. Smlouvy všem zařízením končí v pololetí příštího roku.
Počet volebních obdobíRath neuspěl
Jedním z témat sobotního dopledne na komorovém sjezdu byla otázka počtu volebních období. David Rath navrhl, aby delegáti zrušili limit počtu volebních období funkcionářů.
Pokud by návrh představenstva přijali, mohl by za dva roky, až mu skončí jeho druhé volební období, kandidovat na post šéfa komory znovu. Dnešním rozhodnutím sjezdu za dva roky končí.
„Omezení počtu volebních období funkcionářů beru jako omezení demokratického práva si vybrat,“ řekl Rath delegátům.
Připomněl, že stomatologická komora toto omezení nemá a její prezident je ve funkci od roku 1991. Z pléna se ozvaly poznámky, „ale tam jsou členové s prezidentem spokojeni“. Omezení nemají ani lékařské komory v Německu, Rakousku, Francii či Itálii.
Rath nevidí důvod, aby počet funkčních období byl nadále omezen. „Teoreticky mám pětileté volební období, ale fakticky roční, protože každý sjezd jedná o mém odvolání, proto mi blokace přijde zbytečná,“ vysvětlil.
Omezení volebních období mají například i děkani lékařských fakult, což Rath považuje za relikt devadesátých let, kdy blokace měla zamezit tomu, aby ve funkcích zůstaly „staré kádry“. Podle Ratha je 15 let po změně režimu nadbytečné se tohoto obávat.
„Osvědčil-li se někdo jako dobrý manažer a opírá se o důvěru svých voličů, je absurdní mu další působení v manažerské pozici zakazovat předpisem,“ zdůraznil Rath. V diskusi zazněl také názor, že je-li někdo kdykoli odvolatelný, není nutno blokaci funkčních období rušit.
ČTK