Někteří právníci soulad obou dokumentů zpochybnili, což Rath odmítl.
„Tři právníci, deset právních názorů, tomu bych nepřikládal žádný právní význam,“ komentoval ministr rozdílné názory odborníků. ČTK řekl, že vyhlášku o rámcových smlouvách vydalo ministerstvo a je tedy jedinou autoritou, která je oprávněna říci, zda individuální smlouvy jsou s ní v souladu.
„Právní názor ministerstva je, že individuální smlouvy, které nabízí v tuto chvíli Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), jsou s vyhláškou plně v souladu a my doporučujeme lékařům, aby je podepsali,“ řekl. Ke stejnému kroku vyzval ve středu lékaře prezident ČLK Milan Kubek.
„Ať se právníci dohodnou mezi sebou,“ komentoval rozdílné názory ředitel VZP Pavel Horák. ČTK řekl, že výsledný text vyšel z návrhu právníků lékařské komory, který upravili právníci VZP. „Myslíme si, že smlouvy nejsou v rozporu s vyhláškou, i když některá ustanovení jsou velmi na hraně,“ poznamenal.
Dosavadní smlouvy platily do konce června, VZP nyní přijímá žádosti soukromých lékařů o uzavření nové smlouvy. V nejbližší době bude jednat také se zástupci nemocnic a dalších druhů péče.
Kritici ministerského návrhu tvrdí, že pojišťovny budou moci vypovídat nové smlouvy jen velmi obtížně, což jim znesnadní možnost regulovat síť zdravotnických zařízení podle skutečných potřeb.
Soukromí lékaři to ale vítají, původně se totiž obávali, že až 2000 lékařských praxí kvůli tomu zanikne. Horák připomněl, že se záměrem zakonzervovat současný stav ministerstvo smlouvy vytvořilo, takže se tomu nyní pojišťovny nemohou vyhnout.
Podle zjištění ČTK zdravotní pojišťovny návrhy smluv dodrží. Obávají se totiž, že kdyby tak neučinily, ministr Rath by na ně uvalil nucenou správu. Vlastní varianty smluv prosazovat nebudou, i když jim vadí, že pro ně nyní bude velmi obtížné vypovědět smlouvu zařízení, které jim připadá v síti nadbytečné.
Lékaři oceňují, že smlouvy jsou trvalé a mají jasně stanovené výpovědní důvody. Místo původní obecné formulace o porušování smlouvy, což mohl být i omylem chybně vyplněný recept, jsou vypočítána provinění, například že lékař opakovaně účtoval výkony pojišťovně neoprávněně, či podmiňoval péči sponzorským darem.
Kubek považuje za přínos, že ve smlouvě je nyní jasně řečeno, že pojišťovna nemůže zveřejnit údaje o hospodaření ordinace, pokud k tomu nebude mít souhlas lékaře.
Pokud lékaři nyní smlouvy uzavřou, nebude je moci podle Kubka nový ministr zrušit. Nebude se na ně podle něho vztahovat ani případné rozhodnutí Ústavního soudu, kdyby vyslyšel stížnost senátorů ODS na vyhlášku o rámcových smlouvách a zrušil ji. „Individuálně nabyté právo se řídí aktuálně platnou legislativou, a pokud se legislativa změní, právo už nemůže nikdo sebrat,“ vysvětlil Kubek.
ČTK