Šéf ODS to ostře odmítl
„Nemohu se zbavit dojmu, že se pan Topolánek mohl dopustit korupčního jednání,“ uvedl ministr. Právu pak podrobně vysvětlil, v čem má korupce spočívat.
„Nadace předsedy Topolánka je finančně podporována Třineckými železárnami, a. s. Významným spoluvlastníkem těchto železáren je pan Tomáš Chrenek, který je předsedou dozorčí rady společnosti Agel, a. s. Té patří několik nemocnic sdružených v Euromednet. Jsou to Šumperk, Podlesí, Nový Jičín, Valašské Meziříčí, Bruntál, Český Těšín, Vítkovická nemocnice, nemocnice Ostrava-jih, Rýmařov,“ uvedl Rath.
Dodal, že Nemocnice Podlesí, vlastněná Agelem, založila obecně prospěšnou společnost, ve které figuruje dr. Hroboň a dr. Macháček.
To jsou spoluautoři publikace stínového ministra ODS Tomáše Julínka Reforma zdravotnictví, což je faktický volební program ODS. Rath tvrdí, že Hroboň přitom působil jako člen vrcholového vedení VZP a je i jejím obchodním partnerem.
„Ať vše vysvětlí“
„Tato velmi podivná koncentrace vazeb mezi politiky, sítí zdravotnických zařízení, sponzorem a VZP budí významné pochybnosti, čí zájmy byl předseda ODS Topolánek ve VZP na osobní schůzce s ředitelkou Musílkovou hájit a zda se nejedná o korupční chování.“ Rath pak vyzval Topolánka, ať vše vysvětlí.
Zařízení prý neměla stejné podmínky
Podle něho některé nemocnice, například Bruntál, z uvedené sítě měly růst péče o deset procent. „Z toho jsme nabyli podezření, že ne všechna zdravotnická zařízení mají stejné podmínky úhrad péče.“
Podle Ratha „dr. Hroboň ve své významné pozici ve VZP mohl navíc zásadně ovlivnit způsob úhrad v těchto nemocnicích“ a je vážné podezření, že je v konfliktu zájmů. Nemocnice, řekl Rath, mohou mít roční obrat 2,5 miliardy korun.
Topolánek svolal improvizovaný brífink, na který dorazil z jižních Čech, na chodníku v pražské Opletalově ulici.
Novinářům řekl: „Asi nikoho nepřekvapí, že to nařčení důrazně odmítám. Veškerá tvrzení o mém osobní napojení na VZP se nezakládají na pravdě a nejsou, ani nemohou být podložena žádnými důkazy.“
Rath se podle něj v poslední době snaží křečovitě odpoutat pozornost od zhoršování zdravotní péče, postupného vyvlastňování nemocnic, které nastalo po nucené správě VZP, která byla podle ODS nezákonná.
„Snaží se odpoutat pozornost od podezření z vlastního korupčního jednání, například na půdě České lékařské komory,“ uvedl.
Předseda ODS zváží právní kroky. Chce, aby bylo zcela zřetelné, že programem ODS je slušnost, a ne vulgarita, nařčení a to, „co předvádí pan doktor Rath“.
Topolánek dále podotkl: „Nechci žít v takové zemi, kde je možné šikanovat, vyvlastňovat lidi, je možné je nařknout, je možné veřejně říkat cokoli a nebrat za to žádnou odpovědnost.“
Místopředseda ODS Ivan Langer pro Právo uvedl: „Někde jsem slyšel, že pan ministr Rath už někde získal přezdívku ministr Špína, že táhne českou politiku někam hluboko do špinavé stoky páchnoucích obvinění, spekulací, urážek a podezření.“
Místopředseda Petr Bendl doplnil: „Místo aby ministr pracoval koncepčně, dští síru na každého, na koho se podívá a kdo nemá známku socialista nebo komunista.“
Rathova slova označil spoluvlastník Třineckých železáren Chrenek za „snůšku lží“. V prohlášení napsal:
* Třinecké železárny nemají a nikdy neměly žádný majetkový podíl ve skupině Agel, respektive Euromednet * společnost Agel má většinového zahraničního vlastníka a já vlastním v uvedené společnosti 10% podíl
* všechny smlouvy mezi společností Euromednet a zdravotními pojišťovnami jsme zveřejnili na našich webových stránkách a většina z nich je podepsaná panem Pečenkou (nucený správce ve VZP)
* ročně v našich zdravotnických zařízení ošetříme více než 1,2 miliónu pacientů a jejich spokojenost spolu s odbornou úrovní poskytující zdravotní péče je naší prioritou.
* panem Rathem zmiňovaný růst péče v nemocnici Bruntál se zřejmě měl týkat nemocnice Šumperk, kde jsme skutečně v prvním pololetí 2005 nainstalovali celkově 59 kardiostimulátorů proti roku 2004, kdy jich bylo nainstalováno 46. Implantace kardiostimulátorů podléhá přísným kritériím, které se řídí standardy léčby daného onemocnění srdce. Při těchto zákrocích se zachraňují životy pacientů. V tržbách nemocnice to představuje cca 0,001 %.
„Doufám, že pan Rath po sobotě (nominační konference pražské ČSSD, která by mohla Ratha schválit do čela kandidátky) najde více vnitřního klidu a já nebudu muset odvracet svoji pozornost od své každodenní práce vysvětlováním jeho lží a nesmyslů,“ uvedl pro Právo Chrenek.
„Nikdy nepřipustím, aby nenaplněné ambice rádobypolitika ohrozily moje spoluakcionáře, zaměstnance a pacienty. Proto učiním patřičné kroky na ochranu dobrého jména zmiňovaných společností,“ uzavřel.
Václav Pergl, Právo
Zdráhalová Zdena
Nemocnice v Bruntále byla úspěšně vytunelovaná,t.č. v konkurzu, jedním z
posledních ředitelů byl Ing.Veverka, nyní náměstek hejtmana Moravskosezkého kraje pro zdravotnictví/člen ODS/
Jiri Pospichal
To je jeden z důvodů proč ani levicová vláda ani pravicová s korupčním bahnem nic neudělala a do budoucna nic neudělá. Protože čisté ruce má dnes již pouze „dětský parlament“. Pokud to ODS myslí vážně, musí se zbavit všech tlustých macků, kteří jsou sice chytřejší a napaditější nežli ti různí politici s „dětskou tváří“, ale bohužel jsou také příliš hrabiví a mají nenechavé prsty.
Jakmile jde o zákony, které by měli zprůhlednit a odstranit korupční prostředí, semknou se všichni do jednoho šiku a odhlasujou si další nedotknutelnost, aby naopak mohli ještě více mlžit.