Rath: Reforma ODS je Bílá hora českého zdravotnictví

5. 2. 2007 9:10
přidejte názor
Autor: Redakce
Televizní duel mezi ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem a exministrem zdravotnictví Davidem Rathem vyústil ve velmi ostrý názorový střet. Rath označil reformu, kterou připravuje ODS ve zdravotnictví, za Bílou horu...


Julínek to odmítl.

„Reforma je Bílá hora českého zdravotnictví. Nejde v ní o lepší zdravotnictví, ale o privatizaci nemocnic a 200 miliard korun, které jdou na zdravotní pojištění. Je to jeden ze šílených nápadů ODS a dá nám dost práce zabránit této Bílé hoře,“ prohlásil Rath.

Dodal, že ODS „vyhrála volby tak trochu podvodem, protože slibovala nezvýšit spoluúčast pacienta a teď po nás chce, abychom to legalizovali,“ řekl Rath a narážel na to, že v reformě zdravotnictví má pacient významně připlácet na zdravotní péči.

„Nikdy nekývneme na privatizaci zdravotních pojišťoven,“ prohlásil Rath a dodal, že obhospodařují 200 miliard korun za rok a když se změní na akciové společnosti, nikdo nebude vědět, kam peníze půjdou. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek uvedl, že už bude ustavena mezirezortní komise k reformě zdravotnictví, která by ji měla připravit. „Musíme zjistit, co je v českém zdravotnictví špatně, a co nám hrozí v příštích letech,“ prohlásil Julínek s tím, že komise bude pracovat na dlouhodobé vizi českého zdravotnictví na deset let dopředu.

Zvýšení cen léků, strop doplatků

Ostrý střet se nesl i o chystaném zdražení léků, které bude od 1. dubna a bude se týkat, jak uvedl Rath, například pacientů s vysokým krevním tlakem, cukrovkou, osteoporózou, ale i alergiků a dalších. Julínek uvedl, že v průměru každý pacient ročně připlatí na léky 150 korun a některé léky, u nichž není tak prokázaná účinnost, budou od pojišťoven hrazeny méně.

Rath ale uvedl, že jestliže nyní například dopláceli pacienti s vysokým krevním tlakem dvacet korun, tak nyní to bude sto a doplatky z 30 korun porostou na 150 korun měsíčně.

„Je to desetinásobné zdražení léků, co chystáte,“ prohlásil Rath s tím, že například pacient, který je slepý, bude muset nyní za jednu aplikaci medikamentů zaplatit až sedm tisíc korun. „Je to stonásobně horší, co chystáte, než co udělali všichni ministři zdravotnictví sociální demokracie.“

O cenách se překřikovali

Rath uvedl, že jestliže doplatky pacientů jsou nyní v průměru 800 korun na občana a 1400 korun na důchodce, tak Julínek je chce zvednout na roční limit 3000 korun. Julínek ale oponoval, že po aplikaci nové lékové vyhlášky od dubna pacient doplatí v průměru jen 700 korun a důchodce 1200 korun. Strop 3000 korun by měl být zaveden až od roku 2009 a musí k tomu dojít změnou zákona. Dá se tedy očekávat, že v Parlamentu o to bude velký boj.

Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?