Ministr zdravotnictví David Rath vyhlásil ve čtvrtek nucenou správu nad Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Jak hodnotí tento krok komentátoři a analytici v denním tisku? V následující zprávě přinášíme přehled názorů od různých autorů.
Rathův zásah v pojišťovně krizi českého zdravotnictví neřeší
ZUZANA KUBÁTOVÁ, DNES
11.11.2005
Praha - Dluh Všeobecné zdravotní pojišťovny, který včera vyústil v dramatický zásah novopečeného ministra zdravotnictví, je projevem krize. Krize celého českého zdravotnictví.
Ve zdravotním systému čím dál naléhavěji chybějí peníze. A VZP má prostě tu smůlu, že se u ní dluhy koncentrují, protože dostává peníze od nejméně výnosné klientely.
Do zdravotnictví letos přijde zhruba 200 miliard korun. To na pokrytí výdajů na léčbu prostě nestačí. Projevuje se to na dramaticky rostoucím dluhu Všeobecné pojišťovny i na čas od času se opakujících potížích zdravotníků.
Dluhy vůči nim občas tak naskočí, že doktoři začnou křičet a stát či kraje pak nemocnicím nebo ambulancím různými finančními injekcemi jednorázově vypomohou.
Hašení jednotlivých požárů nepomáhá, celková zadluženost zdravotnictví roste. Na tom se shodne pravice i levice.
Ministr David Rath současný deficit vidí někde kolem deseti miliard, jeho stínový kolega z ODS Tomáš Julínek soudí, že propad je ještě o pět miliard vyšší a bez radikálního zásahu se do roka vyšplhá na dvacet miliard.
Nerovnováha mezi nízkými příjmy a vysokými výdaji zdravotnictví se přitom zvětšuje: moderní medicína sice dokáže zázraky, ale je taky čím dál dražší.
A v populaci ubývá mladých lidí, kteří vydělávají a platí zdravotní pojištění, zato přibývá starých občanů, kteří už do systému nepřispívají, ale spotřebují víc léků a častěji potřebují lékaře.
Jak z tohoto začarovaného kruhu ven, to dnes řeší nejen Česká republika, ale i většina evropských států.
Lidé budou muset na své zdraví připlatit
David Rath ujišťuje, že včera ovládl Všeobecnou zdravotní pojišťovnu jen z jediného důvodu: aby zabránil plýtvání peněz z veřejného pojištění.
Jeho lidé prý ohlídají, aby obrovská instituce s miliardami od pojištěnců lépe hospodařila, aniž to pocítí pacient. A stát pojišťovně pomůže tím, že začne platit vyšší částky za státní pojištěnce, i když to ještě víc zatíží státní rozpočet.
Rath však přiznává, že ani to dlouhodobě krizi českého zdravotnictví nevyřeší: „Dokážeme stabilizovat hospodaření pojišťovny, zajistit, aby dluh nerostl. Definitivní řešení ale není můj úkol. Na to ani do voleb už není čas,“ vysvětluje.
Pravice i nový ministr zdravotnictví povolaný sociálními demokraty se dnes shodují na tom, že české zdravotnictví potřebuje zásadní reformu. A ta se neobejde bez toho, aby si na zdraví víc připlácel občan.
Jediný komplexní návrh zdravotnické reformy však zatím předložila jen ODS, která navrhla změny ve fungování zdravotních pojišťoven, dobrovolné zdravotní spoření občanů a zavedení řady poplatků pro pacienty.
Nabídnou sociální demokraté konkurenční program? Není to jisté: „Bude-li to součástí předvolebního programu, rád na tom začnu pracovat,“ prohlásil včera Rath. Netají se však tím, že v takovém případě by navrhoval vyšší spoluúčast pacientů na financování zdravotnictví i on.
Vysoké ambice jednoho ministra
VLADIMÍRA BOŠKOVÁ, DNES
11.11.2005
Další „smělý“ krok Davida Ratha: VZP je v nucené správě. Přitom už dávno, v 90. letech, konstatoval Nejvyšší kontrolní úřad při prověrce hospodaření VZP, že jejím hlavním problémem jsou nedokonalé pojišťovenské předpisy. Ty vedení této a jiných pojišťoven neposkytují dostatečné nástroje k předcházení finanční nerovnováhy.
Veřejné zdravotní pojištění u nás existuje již více než deset let a během nich se jasně prokázaly hlavní příčiny dluhů v tomto systému. Patří k nim zejména neregulovaná síť nemocnic i ordinací a nadhodnocované úhrady zdravotní péče.
Česká lékařská komora, z jejíchž řad pochází stávající ministr zdravotnictví David Rath, už za Klausovy vlády usilovala o rychlejší růst honorářů a platů lékařů.
Tehdejší premiér stál spíše na straně minulého ředitele VZP Jiřího Němce, který poukazoval zejména na nadbytečně nafouklou síť málo využívaných zdravotnických zařízení.
Tanečky kolem pojišťoven
Ty samé tanečky kolem peněz pojišťoven a zvláště VZP, která v nejširším měřítku „táhne“ na svých bedrech zejména lůžková zařízení, se pak nepřetržitě opakovaly i za vlády ČSSD.
Její ministři nutili pojišťovny proplácet vyšší úhrady péče, než jak meziročně rostl výběr pojistného z mezd občanů.
Mluví-li nyní Rath například o mramorových palácích VZP, měl by zmínit i fakt, že české nemocnice jsou každý rok v průměru tři až čtyři měsíce bez pacientů, a přitom se v nich neustále draze rekonstruuje.
Chce Rath skutečně více zprůhlednit hospodaření VZP prostřednictvím nucené správy (když se až dosud jako prezident ČLK výrazně podílel na „ždímání“ peněz pojištěnců do kapes lékařů), anebo má nějaké jiné, postranní úmysly?
Neracionalizovaly by se výdaje ze zdravotního pojištění daleko účinněji, pokud by ministr navrhl vládě a parlamentu opatření, na nichž stojí úspěšné evropské systémy pojištění?
Například německé veřejnoprávní pojišťovny za první polovinu letošního roku uspořily celkově jednu miliardu eur a ke konci roku očekávají průměrný zisk kolem dvou miliard eur. Jednou z příčin tohoto úspěchu je i to, že v jejich správních radách nesedí státní úředníci ani politici.
Mramorové paláce
Druhou příčinou zisku německých pojišťoven je to, že spory ohledně valorizace úhrad péče neřeší politik-ministr (a už vůbec ne s titulem doktora medicíny), ale řeší je nezávislý soud (podobně je tomu v Rakousku). Ve Švýcarsku existuje nezávislý kontrolor cen včetně cen zdravotní péče.
České zdravotní pojištění je tedy zapotřebí na prvém místě odpolitizovat a svěřit ho silněji do rukou zaměstnavatelů (kteří nechtějí vysoké pojistné) a pojištěnců (chtějí kvalitní a dostupnou péči) - jejich přirozená motivace zajistit kvalitní zdravotnictví za přiměřenou cenu v západních státech funguje.
Obávám se, že nucená správa v pojetí Davida Ratha (a zřejmě i s ne zcela nezávislým nuceným správcem, neboť dr. Antonín Pečenka pracoval v minulosti pro VZP za její peníze) nepřinese žádná převratná zjištění a krátký čas, který zbývá do voleb, jen marně uplyne.
Rath populistickými výroky o mramorových palácích jen hledá voliče mezi těmi zdravotníky, kteří si neporovnali nákladnost provozu poboček VZP s výdaji na provoz 200 českých nemocnic. Investice do lůžkových zařízení nás stojí přece jen více, ač nejméně jednu třetinu z nich vůbec nepotřebujeme - jak dokládají mezinárodní statistiky.
Rath se dočkal. Zatočil s VZP
Martin Štěrba, Lidové noviny
11.11.2005
Lékař David Rath se dočkal. Po letech plamenných výzev a marných pokusů přimět ministry zdravotnictví „zatočit“ s vedením Všeobecné zdravotní pojišťovny nyní konečně nastal jeho den.
Červenec roku 2000. David Rath, prezident České lékařské komory, na tiskové konferenci plamenně hřímá proti ředitelce Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřině Musílkové a veřejně žádá ministra zdravotnictví o její odvolání z funkce. Podle Ratha vede pojišťovnu chaoticky, amatérsky, nekompetentně.
Důvodem jeho ostrých slov je zdráhavý postoj VZP k automatickému prodloužení smluvních vztahů se všemi zdravotnickými zařízeními. VZP kontruje tím, že Rathovy výroky předá právníkům, zda nedošlo k poškození dobrého jména pojišťovny i ředitelky Musílkové.
Toto je jeden z kamínků mozaiky dlouholetých sporů mezi šéfem lékařské komory a vedením největší tuzemské pojišťovny. Především ze strany Ratha opakovaně padala silná slova - o tlustých pijavicích, lhářích, zlodějích, o neschopnosti a diletantismu Musílkové.
Rathova kritika pojišťovny se datuje prakticky od chvíle, kdy se stal v roce 1998 prezidentem lékařské komory. Opakovaně se přitom snížil k vážným obviněním, která ale jen zřídka podložil pravdivými fakty.
Několikrát z jeho úst zazněl i požadavek na zavedení nucené správy. Vždy byla důvodem neutěšená finanční situace VZP a opožďování plateb lékařům. Naposledy pohrůžku Rath vyslovil ještě před svým nástupem na ministerstvo letos v září.
O uvalení nucené správy uvažoval například v roce 1999 i ministr Ivan David. Milada Emmerová si touto hrozbou zase chtěla vynutit plnění svých pochybných vyhlášek.
Žádný z ministrů ale nenašel dostatek odvahy či silných argumentů, aby k zavedení státního dohledu nad největším správcem pojistného v zemi sáhl. Odvolání Musílkové zase bránila správní rada VZP, v jejíž pravomoci tento krok je.
Opakovaně trvala na tom, že je s prací ředitelky spokojena a že jádro problému je jinde - ve špatně nastavených kritériích a ministerských nařízeních, která pojišťovnu dlouhodobě nutí platit víc, než kolik vybere. I proto vedení VZP Rathovy pravidelné „výkřiky“ bralo pomalu jako folklor a všechny útoky trpělivě, možná až s jistou (pro Ratha jistě iritující) přezíravostí odvracelo.
Z tohoto pohledu je vcelku logické, že v okamžiku, kdy se Rath sám stal ministrem a kdy jsou hospodářské výsledky VZP stejně špatné jako předtím, je zavedení nucené správy jedním z prvních kroků ve funkci.
Zarážející jsou však okolnosti, za jakých k tomuto kroku přistoupil. Po příchodu na ministerstvo Rath jasně řekl, že další osud Musílkové, a tím i celé VZP, je v rukou ředitelky.
Pokud prokáže dobrou vůli spolupracovat, pokud přijde s rozumnými návrhy, jak finance zlepšit, není důvod, proč by neměla zůstat ve funkci. Po prvním jednání 25. října řekl, že se skutečně na krocích vedoucích k úsporám dohodli a k vyhlášení nucené správy není důvod.
Jednání Ratha s Musílkovou pokračovala bez zjevného zádrhelu dál a obě strany si pochvalovaly jejich konstruktivnost a výsledky a počítaly stamiliony a miliardy úspor, které přinesou. VZP se za pomoci státu podařilo snížit deficit a zkrátit tolik kritizovanou prodlevu v platbách na vcelku únosnou míru, což byl vždy hlavní Rathův argument.
Vyhlášení nucené správy se za těchto okolností rovná výbuchu nálože ekrazitu.
Zvlášť pokud jsou veřejně prezentovanými důvody prohlubující se a neřešené zadlužování VZP. I laik pozná, že ve vysvětlení vzhledem k poslednímu vývoji něco nehraje.
Jinou věcí je, koho Rath určil nuceným správcem. Je jím Antonín Pečenka, člověk s podivnou minulostí, který ještě před pár dny pracoval ve vysoké funkci ve VZP. Podle ředitelky Musílkové měl jako ředitel úseku zdravotní péče na starosti právě řídit náklady na zdravotní péči. Svou funkci prý dlouhodobě nezvládal.
K rozvázání pracovního poměru na nátlak Musílkové došlo 8. listopadu, tedy jen dva dny předtím, než jej Rath pověřil rolí spasitele VZP! Podle dobře informovaného zdroje z VZP byly navíc jedním z důvodů Pečenkova odchodu problémy s alkoholem.
„To, že musel několikrát opustit zaměstnání kvůli problémům s pitím, je veřejně známo,“ potvrdil Miroslav Macek, který Pečenku pamatuje z krátkého společného působení na ministerstvu zdravotnictví.
Pokud tedy akutně pominuly hlavní důvody, pro které by mohla být nucená správa uvalena, a správcem byl jmenován člověk, který se z titulu své funkce na špatném hospodaření VZP podílel, pak se nabízí jediný důvod Rathova kroku: způsob, jak odstranit z funkce nenáviděnou ředitelku.
Vyhlášení nucené správy se za těchto okolností rovná výbuchu nálože ekrazitu. I laik pozná, že něco nehraje.
Rath obsadil hrad, kuchaři kradli prejt
JANA BENDOVÁ, DNES
11.11.2005
David Rath demonstrativně obsadil VZP, jak o tom dlouho snil. Důvod nucené správy: špatné hospodaření a temné narážky, že peníze z pojišťovny nekale proudily i k ODS. Nepřesvědčivé důvody!
I slepý vidí, že zdravotnictví bylo neodvratně zataženo do nejhrubších politických rvaček. Jistě ne náhodou vybuchla Rathova bílá bomba ve chvíli, kdy se ministr zemědělství za ČSSD uškvařil ve skandálu s pozemky.
Rozhrňme černý politický kouř a spatříme několik vrstev problému:
1) Obvinění ODS může propagandisticky zapůsobit. Ale kde je taková maličkost jako důkazy?! Pokud se ve VZP děly nekalosti (ve zdejší veřejné instituci rozdělující miliardy bývají švindly zákonité), jsou tu kontroloři, policie a soudy, aby pachatele trestaly. K tomu netřeba sahat po drastické nucené správě. Jako by královská vojska obsadila hrad feudála, neb tam kuchaři kradli prasečí nožky a prejt.
2) Rath má konečně pod palcem hlavní hráče na trhu s dvěma sty miliardami: ministerstvo, největší pojišťovnu a zpovzdáli i spřátelenou lékařskou komoru. Podobnost s bolševickou monopolizací moci v tom bezesporu hledá jen škarohlíd.
3) V černém dýmu má také zaniknout, že ministerstvo financí má kontrolovat hospodaření i VZP. ČSSD vládne sedm let, sedm let jí pod rukama dluhy rostou. A je to Sobotkův úřad, kdo do zprávy pro vládu napsal, že VZP za ně nemůže. To politici (ministerstvo) přikazovali, aby platila víc a víc. Slavné „mramorové paláce“ jsou zástěrkou: i kdyby pojišťováci úřadovali pod mostem, dluhy utěšeně porostou.
4) Je docela možné, že ředitelka Musílková je na výměnu zralá. Politické tlaky ve zdravotnictví i v orgánech VZP jsou silné jak středověká železná panna -vymačkala by krev z těla každému. Jenže touha ČSSD a pana Ratha ovládnout VZP je tak neskrývaná, že o nestranném a nezlobbovaném nástupci lze pochybovat.
Jistým způsobem je to k popukání (nebo k pláči): nucenou správu vyhlašuje David Rath, který se na dluzích pojišťovny coby platový lobbista podepsal. Odkývá ji premiér, jehož strana v bílém resortu léta fušeřila.
Ministerské sekýrování jedné pojišťovny zdravotnictví nespasí. Jsou to politici, jejich zájmy, jejich tlaky a nevůle reformovat, co mu léta pouští žilou. Jestli by měla být uvalena nucená správa, pak v první řadě na vládu.
(ivb) www.Zdravi.Euro.cz
Mikuláš Jozif
Mikuláš Jozif
Nuceným správcem určil David Rath bývalého náměstka Jiřiny Musílkové pro
zdravotní péči, Antonína Pečenku. Tento člověk byl jednou z nejvýznamnějších postav VZP v nedávné době a je spoluviníkem nynějšího stavu. Je podepsán pod většinou rozhodnutí VZP v nákladech na zdravotní péči. Je závislý na alkoholu se ztrátou sebeovládání. Jen vyjímečně se ovládne a při jednání vyndá prst z nosu. Doufejme, že v něm najde bohatství, které VZP postaví na nohy.
Uživatel: Hečpacka
Souhlasím s příspěvkem p.Jozífa, bohužel vyjadřuje realitu a kvalitu vybraných spolupracovníků v polném rozsahu.
MUDr.Hana Pácaltová
Jednoduchý recept, navázat smlouvy s pacienty a dát jim právo kontroly. Poctivý lékař, který nevykazuje neprovedené výkony,se nemusí bát. A zároveň by tento systém dával možnost kontroly zneužívání péče ze strany pacientů a sankcí ze strany pojišťovny i vůči nim.Jenže u nás považujeme stále pacienty za nesvéprávné jednotky a raději se budeme dále drbat pravou rukou za levým uchem.
doktor z Karlových Varů
Pane Macku, a jak je to s tím Vaším knižním velkoobchodem! Nechte MUDr. Ratha. Na něj nemáte!!!