Když TÝDEN před třemi lety napsal, že příjmy z inzerce časopisu ČLK Tempus Medicorum nekončí v komoře, ale v soukromých kapsách (viz TÝDEN č. 39/03), podal Rath na týdeník žalobu a na autorku článku několik trestních oznámení. Loni v listopadu odvysílala Česká televize dva roky starý záznam schůzky pořízený skrytou kamerou; Rathova spolupracovnice Eva Klimovičová si na něm zástupci firmy Pfizer říkala o tři miliony korun za inzerci v časopise komory výměnou za schůzku s Rathem. Klimovičová po zveřejnění záznamu odešla z postu poradkyně ministra zdravotnictví (viz TÝDEN č. 48/05). Letos v únoru se případem začal zabývat Útvar odhalování korupce a finanční kriminality. Nejprve se soustředil na Klimovičovou, teď je na řadě Rath. Z informací policie, jež pronikly na veřejnost, vyplývá, že ČLK měly vzniknout milionové škody.
Veškeré příjmy z inzerce v časopise Tempus zůstávaly ve firmě Klimovičové Meditempus, která časopis vydávala. Rathova kamarádka vždy tvrdila, že zisky z časopisu jsou minimální. Policisté také zjistili, že Rath si od této firmy nechal vyplácet statisícové částky za poradenskou činnost. Zvyšovaly se tím náklady a zisk se snižoval. K účetnictví časopisu měl navíc přístup jen Rath, takže o jeho příjmech nikdo z vedení lékařské komory nevěděl. Už před třemi lety auditor, který se zabýval hospodařením ČLK, vyslovil výhrady k financování časopisu Tempus: “ Převážná většina výnosů z reklam od Komerční banky není zahrnuta v účetnictví.“
Přestože KB tehdy v časopise Tempus Medicorum inzerovala. Rathovi dnes hrozí trestní stíhání kvůli porušování povinností při správě cizího majetku. On veškerá obvinění odmítá. “ Je to účelová akce ve službách ODS,“ uvedl pro MF Dnes a minulý čtvrtek bez předložení důkazů prohlásil, že je občanské sdružení stínového ministra zdravotnictví ODS Tomáše Julínka placeno Mezinárodní farmaceutickou asociací. Julínek označil obvinění za nesmyslné a vidí za ním snahu odpoutat pozornost od zpronevěry v ČLK. Premiér Jiří Paroubek se za svého ministra zdravotnictví postavil a nejnovější informace o policejním vyšetřování považuje za nedůvěryhodné. “ To ale nejsou ani náznaky důkazů, to jsou pouhé předpoklady novinářů, možná i policistů, a tyto předpoklady, tyto vývody a myšlenkové konstrukce byly navíc zjevně velmi účelově poskytnuty médiím. V tom vidím režii, vidím v tom záměr zdiskreditovat pana ministra,“ odpověděl TÝDNU Paroubek.
Před volbami se premiér k podezřením z korupce a možné trestné činnosti svých straníků choval jinak. Devětadvacátého března napsal do regionální přílohy MF Dnes: “ Již několikrát jsem zdůraznil, že sociální demokracie vyhlásila nulovou toleranci korupci.“ Ministr David Rath by však měl podle premiéra jednoznačně požádat Poslaneckou sněmovnu o vydání k trestnímu stíhání, pokud to policie bude chtít.
Rathovy poklesky
Licence: Revizní komise ČLK před třemi lety zjistila, že Rath získal licence k primářskému postu a výkonu samostatné praxe na základě zfalšovaných údajů. (viz TÝDEN č. 39/03) Do let potřebných k jejich získání si započítal i civilní službu, což podle zákona o civilní službě není možné. Rath následně přiznal Radiožurnálu: “ Dnes už těžko mohu rozplétat, proč jsem před lety neuvedl údaje, které by se zakládaly na pravdě.“
Reklama: Logo ČLK a její doporučení stálo na obalech stolní vody Aquila. Když chtěla totéž firma Aqua Nova, sdělila jí Eva Klimovičová, tehdejší výkonná sekretářka Vědecké rady ČLK, že je může mít za půl milionu korun.
Krystyna Wanatowiczová, Týden