V letošním prvním pololetí došlo poprvé od roku 1998 došlo k poklesu reálných příjmů českých zdravotníků. Uvedl to v pondělí předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Milan Kubek.
Je to způsobeno především tím, že se zavedením šestnácti třídního tarifového systému sice vzrostly platy tarifní, ale na druhou stranu se v řadě zdravotnických zařízeních snižovala osobní hodnocení, na které nemocnice neměly dostatek finančních prostředků. Vláda navíc rozhodla o vyplacení dodatečných platů pouze ve výši deseti procent.
Nominální nárůst mezd zdravotníků v minulém pololetí nedokázal pokrýt nárůst inflace, který v minulém pololetí dosáhl hodnoty 2,5 procent. Nejhůře dopadly zdravotní sestry, jimž reálný nárůst mezd poklesl o 2,45 procent.
Propad příjmů zdravotníků se podle Kubka ještě prohloubí, pokud ministerstvo nesplní požadavek odborů na vyplacení čtrnáctého platu alespoň ve výši 40 procent.
Špatné finanční ohodnocení může vést k masivnímu odchodu vysoce kvalifikovaných lékařů do zahraničí. Kubek se obává, že tito lékaři budou nahrazeni v nejlepším případě cizinci a kvalita zdravotní péče v České republice výrazně poklesne.
Nedostatečná legislativa
Lékařský odborový klub má řadu výhrad proti zákonu o platu (143/92) a zákonu o mzdě (1/92). Pro zdravotnictví se tyto zákony podle Kubka nehodí.
SOUVISEJÍCÍ ODKAZY: |
---|
Zákon o platu Zákon o mzdě |
Zákon o mzdě podle něj klade příliš velký důraz na věk zaměstnance a přitom málo oceňuje jeho kvalifikaci a náročnost práce, kterou vykonává. Zdravotnictví navíc není převážně financováno ze státního rozpočtu, hlavní část výdajů tvoří výdaje zdravotních pojišťoven.
Hlavním problémem zákona o platu je fakt, že zdravotnická zařízení si nemohou určovat cenu svého produktu, což těmto zdravotnickým zařízením neumožňuje realizovat zisk.
Nový zákon je nutný
Řešení vidí Milan Kubek ve vytvoření samostatného zákona o odměňování, který by stanovil v souladu s evropskými normami pracovního práva například maximální délku pracovní doby, sjednotil odměňování ve zdravotnických zařízeních či považoval za výkon práce veškerou přítomnost zaměstnance na pracovišti.
Vyjednávání s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou mají začít v průběhu příštího týdne. Pokud nesplní očekávání LOK-SČL, obrátí se Klub přímo na premiéra Stanislava Grosse.
V krajním případě Kubek nevyloučil ani protestní akce nebo dokonce ovlivňování voličů lékaři před nastávajícími krajskými volbami.
Květa Havlová, www.Zdravi.Euro.cz