Reagoval tak na návrh 1. lékařská fakulty Univerzity Karlovy sloučit tři pražské nemocnice - Všeobecnou fakultní, Thomayerovu a Na Bulovce, a snížit tak výdaje na zdravotnictví.
„Fungování pražského zdravotnictví je velmi specifické. Některé nemocnice jsou ve stavu, kde byly brněnské před těmi šesti lety. Restrukturalizace je jednou z možností,“ řekl Burian.
Fakultní nemocnice v Brně vznikla sloučením Fakultní nemocnice Brno-Bohunice, Fakultní porodnice na Obilním trhu a Fakultní dětské nemocnice J.G. Mendela v lednu 1998. Cílem bylo snížení nákladů při nákupech léků, investicích i fungování obslužných provozů.
V roce 1997 byla bohunická nemocnice silně zadlužená a dětská nemocnice navíc rozestavěná. „Na projekt sloučení jsme nedostali peníze ani od města ani od státu. A to, že jsem pořád ve funkci, je důkazem úspěchu,“ míní Burian.
Tvrdí, že nemocnici se podařilo zastavit hrozivou zadluženost a dluhy vůči odběratelům i splatit všechna penále. Změna zahrnovala slučování medicínských pracovišť a opuštění řady objektů.
Nemocnice se tak zbavila například dvou nepotřebných budov po výzkumném ústavu zdraví dítěte, transfuzní stanici na Žlutém kopci pronajala Masarykově univerzitě, v bývalé poliklinice Údolní získal za 100 milionů korun sídlo úřad ombudsmana, popsal Burian.
V bývalém plicním sanatoriu v Babicích vznikla léčebna dlouhodobě nemocných. Sloučily se i laboratoře. Nový počítačový systém umožňuje společně pracovat se zdravotnickými, ale i ekonomickými a provozními informacemi. Ze čtyř stravovacích provozů je nyní jeden.
Podle Buriana se podařilo udržet úroveň a kvalitu poskytovaných zdravotnických služeb při snížení celkových nákladů. Například v roce 1998 nemocnice provozovala přes 2000 nemocničních lůžek a jejich využití činilo jen přibližně 70 procent.
ČTK