Ředitel SÚKL: Vstup do EU běžné pacienty na poli léčiv neovlivní

11. 3. 2004 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Česká republika by neměla mít problémy s přestupem na evropské regulační mechanismy v oblasti léčiv, tvrdí ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Milan Šmíd...


PRAHA -

„Pro úplně běžného pacienta si myslím, že se nezmění nic,“ řekl. Lidé trpící nějakým vzácným těžko léčitelným onemocněním budou však mít šanci dostat dříve nově vyvinuté léky. Na druhou stranu se může stát, že se člověk v lékárně nesetká s léky, jejichž vlastnosti již neodpovídají současným standardům.

Šmíd se za Českou republiku účastní třídenní konference na téma Jak internacionalizace mění výzkum, vývoj a registraci nových léků pořádanou Sdružením pro farmaceutické informace (DIA).

Zástupci farmaceutického průmyslu, akademických pracovišť a regulačních institucí budou jednat o změnách evropských předpisů, které se dotýkají regulace léčiv.

Česko se na připojení k EU v oblasti regulace léčiv připravuje systematicky již deset let, proto podle Šmída „nevzniknou žádné negativní dopady pro naše prostředí“.

Z členství v unii naopak poplynou výhody. Například vlastnosti jednotlivých léků dostane k posouzení mnohem větší počet nezávislých expertů ze všech členských států.

Evropská unie se chce v budoucnu více zaměřit na potřeby a informovanost pacientů.

„Vytváří se i celoevropská databáze, která by měla mít v budoucnosti své národní mutace. Tam by se mohl i český pacient, který bude cestovat po Evropě, seznámit s vlastnostmi jakéhokoliv léku, s nímž se potká,“ poznamenal Šmíd. Zároveň se vytváří jednotná databáze o nežádoucích účincích léčiv.

Další výhodou pro české pacienty bude možnost připustit na trh i varianty léků, které se vyrábí po uplynutí patentové ochrany. Tato takzvaná generika se budou moci v lékárnách objevit i bez toho, že by v Česku byl registrován původní originální přípravek.

„Takže zde vznikne trošku menší manévrovací prostor pro různé firemní taktizování, kterým mohou být naši pacienti ochuzeni o léky,“ dodal Šmíd.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?