Protestující lékaři očekávají systémové změny ze strany Ministerstva zdravotnictví, vlády a legislativní podporu ze strany Parlamentu, shodli se ředitelé v otevřeném dopise premiérovi.
V nemocnicích na Vysočině dalo výpověď 56 procent lékařů. Nejvíc výpovědí podali anesteziologové, chirurgové, internisté a gynekologové.
„Všichni opakovaně jednáme s lékaři, kteří dali výpovědi. Toto jednání je však chápáno jako snaha rozbít jednotu lékařů, a nabídky tak nejsou akceptovány,“ konstatovali v dopise ředitelé. Odchod avizovaného počtu lékařů by podle nich znemožnil poskytování byť jen neodkladné péče.
„Bude-li dosavadní vývoj v nemocnicích pokračovat, nemůžeme a odmítáme nést jakoukoli odpovědnost za následky sporu, jehož průběh a výsledky není možné z naší strany ovlivnit,“ uvedli šéfové nemocnic.
Pokud se vláda s lékaři nedohodne, musí se podle vedení nemocnic najít instituce schopná a odpovědná závazně říci, která pracoviště převezmou péči za oslabené nemocnice a kam se budou pacienti převážet.
Otevřený dopis adresovali ředitelé také zástupcům Parlamentu a ministru zdravotnictví.