Po dlouhých přípravách plénum Spolkové rady německého parlamentu velkou většinou hlasů nedávno schválilo reformu studia medicíny. Studium podle nového vzdělávacího řádu má být zahájeno v zimním semestru 2003/2004.
Změna má umožnit studentům intenzivnější účast na praktických cvičeních a upřednostňuje studium v malých skupinách včetně výuky u lůžka nemocného, což by mělo umožnit větší provázanost teoretických a klinických znalostí. Výuka má být uspořádána výrazněji mezioborově, náplň nově vytvářených „průřezových“ odvětví budou navrhovat a prověřovat vysoké školy. Ve studiu má být ještě více kladen důraz na prevenci, podporu zdraví, etiku a všeobecnou medicínu.
Podmínkou zlepšení výuky je také snížení počtu studentů u lůžka nemocného. Tyto okolnosti dlouho ztěžovaly přijetí reformy. Nakonec byl počet studentů ve studijní skupině u lůžka snížen z osmi na šest. Při vyšetřování pacienta mají spolupracovat maximálně tři studenti.
S novými požadavky na studium je spojena i reforma zkoušek. Počet státních zkoušek byl zredukován na dvě, místo dosavadních 870 otázek typu „multiple choice“ má být zavedena ústní zkouška s 320 otázkami plus zkouška písemná. Ostatní doplňkové zkoušky navrhují příslušné vysoké školy. Prezident Spolkové lékařské komory prof. Jorg-Dietrich Hoppe k tomu řekl, že „novým aprobačním řádem bude dosaženo větší orientace na praxi a většího prostoru pro uspořádání studia“.
Fakulty, vysoké školy a jejich přednášející se musí postarat o to, aby nově schválená reforma studia lékařů byla co nejdříve zavedena a aby se tak od roku 2009 mohla zrušit jednoletá povinná popromoční praxe.
MUDr. Miloš Němec, tos, www.Zdravi.Euro.cz