Registr dárců krvetvorných buněk potřebuje nové dárce

24. 3. 2015 8:18
přidejte názor
Autor: Redakce
Český registr dárců krvetvorných buněk podle jeho vedoucí Marie Kuříkové nutně potřebuje nové dárce, jinak šance nemocných s leukémií a dalšími nemocemi krvetvorby na nalezení vhodného dárce začnou klesat. Kuříková řekla novinářům, že i když loni do registru vstoupilo dosud nejvíc 1743 dárců, bude letos vyřazeno kvůli věku a zdravotnímu stavu přinejmenším 2300 dárců a do pěti let až 6000.


„Pravidla pro dárcovství jsou velmi přísná, aby úspěšnost transplantace byla co nejvyšší a odběr kostní dřeně neohrozil dárce,“ vysvětlila.

K tak dramatickému propadu počtu dárců dojde podle Kuříkové i proto, že letos bude vyřazena velká část těch, kteří do registru vstoupili v době jeho vzniku. „Teď dovršují věkovou hranici pro darování kostní dřeně. Je potřeba je nahradit mladou generací, i proto se snažíme využívat všech možností, jak vstup do registru propagovat,“ řekla.

S informacemi o darování kostní dřeně se Pražané nově setkají na reklamních plochách v metru a na zastávkách autobusů a tramvají. Registr spolupracuje s univerzitami, kde získává dárce mezi studenty, a s Českým svazem biatlonu, který propaguje dárcovství mezi sportovci i fanoušky. Dárce pomůže získávat i kapela Support Lesbiens, věnuje nové album i koncertní šňůru propagaci registru.

„Nebýt lidí, kteří chtějí darovat kostní dřeň, dnes bych tu nebyl,“ řekl Petr Kašpárek. Transplantaci při léčbě akutní myeloidní leukémie podstoupil před 439 dny. Pár týdnů po té začal jezdit na kole, nyní už chodí i do práce. Na dárce čekal tři čtvrtě roku, našel ho v Německu.

Richard Šrámek, který daroval kostní dřeň před půl rokem, ujistil, že i když odběr a příprava na něj nejsou příjemné zážitky, za záchranu života to stojí. „Každopádně bych do toho šel znovu i po tom, co o odběru vím. Vědomí, že jsem někomu mohl pomoci, je prostě úžasné,“ řekl.

Český registr dárců krvetvorných buněk Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) vyhledává dárce pro české i zahraniční pacienty. Když se dárce nenajde v rodině, hledá se v národních a mezinárodních registrech - ty dohromady evidují přes 25 milionů dárců.

Registr v IKEM evidoval ke konci loňska 23.976 dárců, tzv. aktivních 22.498. V registru bylo i 4110 štěpů pupečníkové krve z ČR a 1711 ze SR. Ve světových registrech je necelé procento dospělé populace. K tomu, aby vhodného dárce našla většina pacientů, je to podle odborníků málo.

Podmínky vstupu do registru:

1. věk 18-35 let

2. výborný zdravotní stav

3. hmotnost přes 50 kilogramů

4. bez trvalého užívání léků a léčby (výjimkou je antikoncepce)

5. ochota podstoupit odběry krve a případná další vyšetření

6. ochota věnovat svůj čas a pohodlí

7. zdravotní pojištění platné v Česku

8. dárce vstupuje do registru s plným vědomím, že je k dispozici pro všechny pacienty, kteří potřebují transplantaci krvetvorných buněk na celém světě

Zdroj: Český registr dárců krvetvorných buněk

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?