Před středečním jednáním vlády o tomto projektu, na kterém by se měla Česká republika podílet téměř dvěma miliardami korun, poslali rektoři Masarykovy univerzity Petr Fiala, Veterinární a farmaceutické univerzity Václav Suchý a Vysokého učení technického Jan Vrbka premiérovi a jednotlivým ministrům prohlášení, ve kterém se mimo jiné píše:
„Jde o ojedinělou příležitost zapojit Českou republiku, jižní Moravu i vědecký potenciál brněnských univerzit do předního světového výzkumu v oblasti lékařství a biotechnologií, která ve střední a východní Evropě nemá srovnání. Orientace na základní výzkum, špičkovou klinickou praxi a průmyslové aplikace umožní vstup významných světových investorů v lékařském a farmaceutickém průmyslu a výrazně podpoří kvalitu vzdělávání na našich vysokých školách, jeho internacionalizaci a návaznost na moderně pojatý aplikovaný výzkum světového významu.“
Vyjadřují připravenost
Rektoři ve svém prohlášení vyjadřují připravenost svých univerzit vytvořit optimální podmínky pro úspěšnou činnost mezinárodního centra klinického výzkumu a integraci tvůrčího potenciálu těchto institucí do společných výzkumných a vzdělávacích aktivit.
Jak Právo již informovalo, o možném způsobu podpory tohoto projektu jednal v květnu s ředitelem agentury CzechInvest Radomilem Novákem významný kardiolog rochesterské Mayo Clinic Virend K. Somers.
Problémem finance
„Myslím, že Česká republika je díky mimořádné úrovni zdejší vědy a výzkumu skvělým místem pro projekt tohoto typu a rozsahu,“ konstatoval po jednání Somers.
Připomněl, že projekt Centra klinického výzkumu vznikl na základě dlouholeté spolupráce specialistů Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně s vědci z Mayo Clinic.
Díky společnému úsilí týmů z obou zemí se již podařilo získat několik patentů v oblasti léčby kardiovaskulárních onemocnění.
Významnou měrou k těmto výsledkům přispěl brněnský kardiolog Tomáš Kára, který od roku 2001 pracuje v týmu profesora Somerse a je současně vedoucím projektu Mezinárodního centra klinického výzkumu.
Největším problémem projektu je ovšem jeho financování, protože česká strana by podle předběžných úvah měla postavit objekty výzkumného centra, Američané mají dodat vědecké pracovníky a know-how.
Vybudování centra v Brně letos podpořili jak jihomoravský hejtman, tak brněnský primátor.
Jan Chmelíček, Právo