Mezi hlavní příčiny, proč chirurgové už implantované klouby musejí opětovně měnit, patří uvolnění kloubních komponent a infekční komplikace. Zdravotní pojišťovny tyto opakované zákroky stály 1,1 miliardy korun. Vyplývá to ze statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR.
Ušetřit finanční prostředky mohou moderní rehabilitační metody, které napomáhají delší životnosti endoprotéz.
Čím je nutné začít
Aby se u pacienta co nejvíce snížilo riziko revizní operace kloubů, je nutná včasná a bezodkladně zahájená rehabilitace. Ta musí být intenzivní a odborně řízená. Zároveň je nutné, aby pacient svému stavu přizpůsobil také každodenní život po rehabilitaci.
Je potřeba se vyhýbat rizikovým aktivitám, jako jsou například jízda na koni nebo sjezdové lyžování.
Naopak vhodné jsou chůze, plavání nebo jízda na kole v takovém terénu, kde nehrozí riziko nekontrolovatelného pádu. Důležitá je také správná životospráva.
Osvědčeným trendem rehabilitační léčby je časná komplexní péče, která probíhá v lázních formou přímého překladu „z lůžka na lůžko“.
U nás ji poprvé zavedli v Darkově. V praxi to znamená, že pacient je z nemocnice přepraven přímo do lázeňského střediska.
Zkrácení léčby přináší úspory
„Před 30 lety jsme na odborné frontě podstupovali veliké boje s novým pojetím rehabilitace. Podle ní je pacient přímo z nemocnice přemístěn na lázeňské lůžko. Konzervativní postupy nechávaly pacienta dlouho v klidovém režimu.
To, co dnes zvládneme za 6 týdnů, tenkrát trvalo 6 měsíců a s horšími výsledky. Výsledkem nového přístupu je nejen úleva pro operované, ale i obrovské úspory ve zdravotnictví. Za posledních 10 let senám podařilo úspěšně zrehabilitovat téměř 20 000 pacientů,“ komentuje rehabilitační program MUDr. Jaroslav Mikula.
Čísla mluví jasnou řečí
V roce 2002 pacienti podstoupili 144 revizních operací. Rok nato už 1016. Vroce 2009 lékaři provedli 1669 těchto zákroků. Dohromady od roku 2002 do roku 2011 včetně vychází součet uvedený výše, čili oněch 12 662 revizních operací.
Statistiky říkají, že 15% populace trpí chorobami kostí a kloubů. Jedna implantace umělého kloubu stojí průměrně 80 tisíc korun. Asi 60% pacientů s totálními endoprotézami tvoří ženy a 75%endoprotéz potřebují příslušníci věkové kategorie 55 – 75 let.