Účastníci sympozia připomněli, že reprodukční medicína prošla za posledních dvacet let bouřlivým vývojem, podobně jako řada dalších oblastí a metod gynekologie a porodnictví, jako jsou například ultrazvukové vyšetřovací postupy v prenatální péči, přiměřeně radikální operační výkony, onkogynekologie s molekulární genetikou, urogynekologie či rekonstrukční výkony.
Díky asistované reprodukci se dnes rodí potomci párům, které by dříve byly označeny jako sterilní. To je jistě jejím cílem a zároveň největším úspěchem, ale s každým posunem medicínských možností se otevírají i etické otázky. Těhotenství se posouvá do stále vyšších věkových kategorií, narůstá počet obézních žen a polymorbidních pacientek se srdečními komplikacemi nebo s poruchami glycidového metabolismu. Běžné jsou vícečetné gravidity a předčasně narozené děti. Nástup nových technologií vyžaduje multidisciplinární spolupráci lékařů, embryologů a zdravotních sester, které dokážou citlivě a vstřícně s každým párem individuálně pracovat.
Kromě psychologických a bioetických otázek se přednášející zaměřili například na témata oprav genetické informace v lidských embryích nebo imunomodulaci v reprodukční imunologii. Zazněly i přednášky o biosimilárních léčivech a jejich využití v reprodukční medicíně a o možnostech operační léčby sterility.
Odborná vzdělávací akce byla pořádána v rámci celoživotního vzdělávání lékařů dle SP č. 16. Akce je evidována v centrálním registru ČLK a je ohodnocena 3 kredity.
Závěr odborného sympozia patřil křtu knihy Reprodukční medicína, kterou s kolektivem autorů napsala MUDr. Jitka Řezáčová, vedoucí lékařka Centra asistované reprodukce z Ústavu pro péči o matku a dítě. Jedná se o přehlednou učebnici a praktickou příručku určenou pro lékaře a specialisty, ale i pro poučenou veřejnost. Kapitoly sepsali zástupci všech klíčových profesí, které jsou s reprodukční medicínou spojeny. Kromě gynekologie nechybějí poznatky z andrologie, embryologie, endokrinologie, genetiky či imunologie, ale i psychologie a sexuologie. Cenné příspěvky z praxe tvoří kazuistiky a postupy při řešení nejzávažnějších komplikací po asistované reprodukci.
Závěrečná kapitola patří popisu legislativní situace v ČR. Autorům obsáhlé monografie se podařilo sestavit ucelený pohled na tolik sledovanou oblast gynekologie a porodnictví.
Postgraduální akademie je společný projekt České lékařské komory a časopisu Postgraduální medicína, Mladá fronta, a. s., divize Medical Services. Akce jsou evidovány v centrálním registru ČLK a ohodnoceny kredity za celoživotní vzdělávání. Více informací o dalších akcích naleznete na stránkách: www. medical-services.cz
Michaela Lízlerová, šéfredaktorka edice Postgraduální medicína, Jitka Řezáčová a Jaromír Mašata