Rosuvastatin v denní klinické praxi

29. 8. 2008 19:08
přidejte názor
Autor: Redakce
Výsledky retrospektivního průzkumu provedeného v ordinacích praktických lékařů v Británii potvrzují, že rosuvastatin je účinný při snižování hladiny celkového cholesterolu, LDL-cholesterolu a triglyceridů, a to jak u pacientů doposud statinem neléčených, tak i u pacientů dříve léčených jiným statinem. U pacientů, kterým byl podáván rosuvastatin, byly ve zvýšeném procentu dosaženy cílové hladiny celkového a LDL-cholesterolu dle národních i mezinárodních doporučení...


Statiny v léčbě dyslipidémií

Kardiovaskulární onemocnění patří celosvětově k nejčastějším příčinám úmrtí. Ve vyspělých zemích jsou dle statistik nemoci srdce a cév zodpovědné za přibližně polovinu všech úmrtí.

Již dlouhou dobu je v rozsáhlých klinických studiích opakovaně prokazováno, že dyslipidémie, a to především zvýšení hladin sérového LDL-cholesterolu a triglyceridů, jsou jednou z hlavních příčin vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Taktéž bylo mnoha studiemi s jistotou prokázáno že podávání hypolipidemik ze skupiny statinů (inhibitorů HMG-CoA-reduktázy) vede nejen k signifikantnímu snížení hladin LDL-cholesterolu a celkového cholesterolu, ale též ke snížení rizika kardiovaskulárních příhod a snížení celkové úmrtnosti na tato onemocnění, a to jak v oblasti primární, tak i sekundární prevence.

Studie vs. klinická praxe

Navzdory nezpochybnitelným závěrům klinických studií je v současné době stále značná část pacientů s dyslipidémií nedostatečně léčena či zcela neléčena a patologické hladiny sérových lipidů tak ve vyspělých zemích zůstávají stále příčinou cca. 50% všech akutních koronárních příhod.

Příčin tohoto neuspokojivého stavu je několik, jako příklad můžeme jmenovat nedostatek pohybu, vysokou prevalenci obezity, nesprávnou skladbu stravy nebo též nedostatečné stanovování hladin sérových lipidů u rizikových pacientů.

Často diskutovaným je také fakt, že hypolipidemika v běžné klinické praxi často nedosahují účinnosti, která byla prokázána v klinických studiích. Možnou příčinou tohoto jevu je nižší compliance pacientů s hypolipidemickou léčbou v běžné ambulantní praxi ve srovnání s pacienty zařazenými do randomizovaných kontrolovaných klinických studií a též menší snaha lékařů „v terénu“ dosahovat požadované cílové hladiny cholesterolu.

Průzkum účinnosti rosuvastatinu v ordinacích praktických lékařů

V Británii byl proto proveden rozsáhlý retrospektivní průzkum v ordinacích General practitioners (GP), kteří jsou prvkem tamního zdravotního systému analogickým našim praktickým lékařům (PL). Do tohoto průzkumu bylo zahrnuto 101 lékařských praxí a jeho cílem bylo stanovit účinnost podávání rosuvastatinu (moderního hypolipidemika ze skupiny statinů) na snížení hladin celkového a LDL-cholesterolu, stanovit míru dosažení doporučených cílových hladin těchto lipoproteinů dle národních a mezinárodních doporučení a srovnat tyto výsledky s výsledky dříve provedené klinické studie s rosuvastatinem (studie DISCOVERY).

Celkem bylo hodnoceno 10396 pacientů léčených rosuvastatinem v dávce 10 mg/den, z nichž 6375 nebylo předtím léčeno žádným statinem, ostatní dostávali jiný statin (nejčastěji simvastatin nebo atorvastatin). Výsledky ukázaly, že při léčbě rosuvastatinem došlo k signifikantnímu poklesu hladiny celkového i LDL-cholesterolu, a to jak u pacientů naivních (tj. dříve statinem neléčených), tak u pacientů, kteří byli předtím léčeni atorvastatinem 10 mg/den nebo simvastatinem 40 mg/den. Cílové hladiny celkového a HDL-cholesterolu udávané v národních a mezinárodních doporučeních byly při léčbě rosuvastatinem dosaženy u výrazně vyššího procenta pacientů.

Tyto výsledky se podstatně nelišily od výsledků získaných z dříve provedené randomizované kontrolované studie s rosuvastatinem.

Význam pro klinickou praxi

Z výsledků průzkumu plyne, že rosuvastatin již v dávce 10 mg/den, což je dávka spíše nízká, kterou je hypolipidemická léčba většinou zahajována, vykazuje významný účinek na snížení sérových hladin celkového i LDL-cholesterolu.

Zdroj: Br J Cardiol. 2008;15(2):95-100

(pro)

www.Zdravi.Euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?