Rozsudek v kauze nákupu armádních lékárniček padne příští týden

23. 11. 2012 8:03
přidejte názor
Autor: Redakce
Kroměřížský soud vynese rozsudek v kauze nákupu autolékárniček pro armádu až příští pondělí. V případu je stíhán bývalý velitel Základny zdravotnického materiálu v Bystřici pod Hostýnem Jiří Plášek, který podle obžaloby potvrdil převzetí celé objednávky, autolékárničky a defibrilátory byly ale dodány se zpožděním.


Údajně tak ošidil stát o smluvní pokutu za prodlení 362.001 Kč. Okresní soud Pláškovi už v dubnu uložil rok vězení s dvouletým podmíněným odkladem. Obžalovaný, jenž vinu odmítá, se ale odvolal a krajský soud vrátil věc zpět do Kroměříže.

Okresní soud případ projednává znovu od října. Včera se očekávalo vynesení rozsudku, ale nakonec soudkyně musela kvůli dalšímu naplánovanému jednání kauzu odročit. Čtení listinných důkazů a především dlouhé závěrečné řeči státního zástupce, obhájce i obžalovaného zabraly veškerý čas, který si soud včera na autolékárničky vyhradil. Ve svých závěrečných řečech státní zástupce Pavel Pukovec, obhájce i Plášek v podstatě zopakovali svá dřívější stanoviska.

Ministerstvo obrany vypsalo zakázku za 15 milionů korun. Její součástí byly i lékárničky, jimiž měla být auta vybavena podle nových předpisů platných od 1. ledna 2011. Materiál měl do 30. listopadu 2010 převzít na bystřické základně její velitel.

Z celkem více než sta položek bylo dodáno vše až na lékárničky a defibrilátory. Nedodané zboží za 9,8 milionu Kč však tvořilo dvě třetiny hodnoty zakázky. Celkem 5500 lékárniček do osobních aut, 3000 lékárniček do nákladních vozů a 30 defibrilátorů firma nepřivezla najednou, ale postupně. Poslední dodala loni 17. ledna 48 dnů po termínu.

Podle obžaloby ale Plášek přesto podepsal předávací protokol a zahájil fiktivní reklamační řízení, čímž pozdější dodávku umožnil. Plášek dříve připustil porušení armádních předpisů, trestný čin prý ale nespáchal. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby mu hrozí šest měsíců až tři roky vězení, peněžitý trest i zákaz činnosti. Plášek tvrdil, že kdyby upozornil na nedostatky, zakázka by byla zrušena, do konce roku by se už nestihlo vypsat nové výběrové řízení a armáda by o vybavení přišla.

Podle Pukovce ale jednal bez vědomí nadřízených a překročil své pravomoci. „Není schopen sebereflexe, přiznat, že učinil něco v rozporu s právními předpisy. Vzal na sebe více odpovědnosti, než měl,“ domnívá se Pukovec. Plášek tvrdil, že jednal ve stavu nouze. „Při nedodání autolékárniček by došlo k úplnému zastavení činnosti armády,“ řekl. Podle Pukovce ale v krajní nouzi nerozhodoval. „Nešlo o bezprostřední ohrožení života,“ uvedl Pukovec.

Pražská firma Cheirón, jež byla dodavatelem zakázky, během trestního řízení smluvní pokutu uhradila. Podle Pláška tak nevznikla žádná škoda. Trestní oznámení ve věci podala loni v červnu inspekce ministra obrany, která od ledna 2011 vyšetřuje také zadávání dalších zakázek na bystřické základně. Plášek stál v jejím čele od roku 1994, zproštěn funkce byl loni v lednu.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?