Roztroušenou sklerózou trpí v ČR asi 50 dětí

24. 5. 2016 8:18
přidejte názor
Autor: Redakce
Roztroušená skleróza, která postihuje hlavně mladé dospělé ženy, se nevyhýbá ani dětem. V Česku nyní žije asi 50 dětí s tímto chronickým zánětlivým onemocněním centrálního systému. Pokud rodiče pozorují u potomka poruchy vidění, brnění, nejistou chůzi, ztrátu citlivosti rukou či nohou, únavu a duševní nevyrovnanost, měli by vyhledat neurologa.


Může jít o první záchvat roztroušené sklerózy, řekl novinářům neurolog Radomír Taláb.

V ČR trpí roztroušenou sklerózou (RS) zhruba 17.000 lidí. Problematiku nemoci připomene Světový den roztroušené sklerózy 25. května.

„Na roztroušenou sklerózu často pediatři ani rodiče nepomyslí. Pediatři někdy obtížím přiřadí jinou diagnózu, jako vývojové vady, nebo je zamění za jiné neurologické onemocnění,“ uvedl neurolog s tím, že u dětí často předchází prvním příznakům infekční onemocnění, někdy mononukleóza. „Pokud trvají příznaky 24 hodin a déle, nemění se, spíše se zhoršují, než by se ztrácely, tak potom určitě je potřeba se tím začít zabývat,“ shrnul.

Rychlá a správná diagnostika určuje budoucí vývoj nemoci, léčba je mnohem levnější v porovnání s pozdějšími náklady na léčbu komplikací. U dětí se rozlišuje forma infantilní, do 11 let věku, a juvenilní, do 18 let. U juvenilní formy přijde velmi často druhý záchvat do 12 měsíců od prvního, proto je třeba rychle nasadit léčbu.

Riziko onemocnění u děvčátek po šestém roce věku je 1,5 až dvakrát vyšší než u chlapců a dospívajících mužů. „Jak ukazují údaje z Registru pacientů s roztroušenou sklerózou, v dospělosti je rozložení podobné. V RS centrech se nyní léčí 72 procent žen a 28 procent mužů,“ uvedla Kateřina Bémová z Nadačního fondu Impuls, který registr provozuje.

V registru je vedena také Eva, která se pár dní před 14. narozeninami probudila s tím, že na jedno oko pořádně nevidí. Oční kapky nepomohly. Magnetická rezonance a punkce potvrdily roztroušenou sklerózu. Eva dostala biologickou léčbu, pravidelně si píchá injekce s léky, od té doby problémy nemá. „Eva sportuje, tancuje, nyní se dostala na gymnázium a chce být lékařkou,“ řekla její matka novinářům.

V registru se za tři roky shromáždila data o 32 nemocných dětech a mladistvých, osm je mladších 15 let. Nejmladšímu pacientovi byla nemoc zjištěna ve 3,5 letech.

Do celostátního registru přispívá 14 z 15 RS center, do konce roku se připojí všechna. Registr sleduje 7786 pacientů s biologickou léčbou. Nejvíc jich je z Prahy, 1546, a Středočeského kraje, 1284. Většina pacientů, 55,7 procenta, pracuje na plný úvazek. Loni porodilo 119 pacientek, pět z nich mělo dvojčata. Průměrný věk začátku nemoci je 30,5 roku, nejstaršímu pacientovi je 67 let.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?