Rudolf Zajac: Jsem přesvědčen, že reforma zdravotnictví projde

25. 8. 2004 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Reforma zdravotnického systému patří k těm, které jen obtížně získávají podporu. Zahrnuje totiž povinné platby za léky, pobyt v nemocnici či dopravu sanitkou. V září proběhne druhé čtení zákona o reformě ve slovenském parlamentu. Slovenský ministr zdravotnictví Rudolf Zajac však zůstává optimistou...


Bratislava -

hn: Koaliční strany avizovaly podporu vaší reformě. Znamená to, že některé názorové neshody s částí poslanců jste si už vysvětlili?

Koaliční strany vyslovily podporu, aby se tato reforma prosadila. Máme ještě jisté názorové problémy s některými poslanci koaličních stran, které bude potřeba přesvědčit.

Budeme přesvědčovat i poslance-odborníky z řad opozice. Jak jsem řekl už při prvním čtení, tak opakuji i při druhém: Jsem přesvědčen, že reforma v parlamentu projde. Zatím nikdo z koalice nevyslal signál, že by tuto reformu nepodpořil.

hn: Přesto se objevilo mnoho připomínek a pozměňovacích návrhů, jak ze strany koalice, tak opozice.

Nečekáme podporu ze strany Smeru a komunistů. Ale nemám zatím pocit, že by to byl nějaký vážnější problém. Reforma se dostala daleko. Mé osobní ambice se naplnily, už když ji schválila vláda. Překročeny byly, když ji poslanci poslali do druhého čtení, a maximálně spokojený budu, když to projde.

I kdyby ale tyto zákony neprošly, slovenské zdravotnictví nezanikne. Bude nadále vytvářet dluh, bude mít méně peněz než po reformě. Ale přežije. Naši lékaři a sestry budou nadále podávat fantastické výkony někdy i v neuvěřitelně špatných podmínkách.

hn: Politická strana Svobodné fórum dokonce představilo vlastní alternativu reformních zákonů.

Nejde o balík reformních zákonů, ale o nekvalitní a místy až prostoduchý kompilát vládních návrhů a zákonů. Do přebraných textů vložilo Svobodné fórum některé své myšlenky, přičemž některé z nich jsou zcela nesystémové.

hn: A co připomínky stavovských organizací? To už není jen úzký okruh lidí, spojilo se čtrnáct komor a sdružení.

Vždyť je to čtrnáctkrát ta samá připomínka - nechceme reformu.

hn: Neodsuzují reformu jako celek, mají konkrétní připomínky.

Jejich připomínky jsme přezkoumali a pokud bychom uměli odstranit vnitřní protiřečení, možná by se něco dalo dělat. Dnes už je ale pozdě, měli na to dva roky. Jejich připomínky evidujeme a ty, které jsme nemohli přijmout byly výslovně proti duchu reformy.

hn: Jaké je tedy stanovisko ministerstva k připomínkám Slovenské lékařské komory?

Kritizují například vysokou spoluúčast pacientů za léky. Ty si ale nepředepisují pacienti sami, předepisují je lékaři. Namísto toho, aby komora zasáhla do svých řad a pomáhala odstraňovat nevhodné preskripční návyky lékařů, tak straší občany.

Nemá však význam diskutovat o jejich kvaziargumentech v době, kdy zákony čekají na dokončení druhého čtení v parlamentu.

hn: Když se spoluúčast pacientů nezvyšuje, na co je potřeba třetí, tzv. sociální pilíř, který zmiňujete ve studii reformy?

Jde o sociální systém, který kryje finanční rizika sociálně ohrožených skupin. Bude zaměřený na děti se závažným nebo chronickým onemocněním a osoby v hmotné nouzi, respektive ty, kteří by se následkem uhrazení spoluúčasti mohli do ní dostat.

Ještě budeme jednat s ministrem (práce a sociálních věcí Ludovítem) Kaníkem o tom, jak bychom tyto dávky zadresnili. Možná někdo, kdo je v sociální nouzi, bude dostávat jen padesát korun a potřebuje dvě stě, a někdo jiný bude dostávat padesát a přitom nepotřebuje ani korunu. Efektivita sociálních dávek se velmi dobře váže s adresností. Síla Kaníkovy reformy je v tom, že zadresnila poskytování dávek tak, aby se nezneužíval sociální systém.

Andrea Devánová, Hospodářské noviny, 25.8.2004

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?