podle něhož byla kromě
toho v deltě objevena dvě další ohniska ptačí chřipky.
„U vzorků ze vsi Caraorman byl při testech v londýnské laboratoři potvrzen vysoce patogenní vir H5N1,“ sdělilo ministerstvo.
U čtyř uhynulých slepic byl začátkem minulého týdne zjištěn virus ptačí chřipky typu H5. Rumunské úřady poté odeslaly vzorky do Británie, aby se při dalších testech prokázalo, zda jde o člověku nebezpečný kmen H5N1.
Nová ohniska jsou v Obretinul Mic a v zátoce Muzura, uvedlo ministerstvo. Vzorky budou podobně jako v případu uhynulých slepic ve vsi Caraorman odeslány do Británie k analýzám na přítomnost kmenu H5N1.
Ohniska v Obretinul Mic a v zátoce Muzura podle ministerstva neznamenají nebezpečí pro obyvatelstvo, protože to jsou neobydlené lokality.
Kmen H5N1 v Asii zabil více než 60 lidí a v Asii a Evropě si také vyžádal vybití milionů kusů drůbeže. Panují obavy, že by mohl zmutovat a přenášet se snadno z člověka na člověka.
U hranice Evropské unie se tento kmen poprvé objevil minulý měsíc právě v rumunské deltě Dunaje jak u drůbeže, tak u stěhovavých ptáků, kteří tu odpočívají při svých tazích na jih.
Vir se vyskytl také v Turecku a Chorvatsku, v Itálii byla zjištěna méně infekční varianta viru H5N1.
ČTK