Akutní lůžková péče má být u 12 nemocnic transformována na jiný typ, například na lůžka jednodenní zdravotnické péče. Podle analýzy ministerstva zdravotnictví dočerpají letos zaměstnanecké zdravotní pojišťovny zbytky rezerv a Všeobecná zdravotní pojišťovna už rezervy nemá. Většina rezerv loni pokryla více než pětimiliardový propad mezi příjmy a výdaji. Systém zdravotního pojištění je v deficitu údajně už od roku 2008.
„V současné době stále máme platná smluvní ujednání se zdravotními pojišťovnami a nyní intenzivně jednáme o uzavření nových dohod na nadcházející období tak, abychom zajistili potřeby pacientů z daného regionu. Informace o rušení nemocnic proto považujeme za zavádějící a neopodstatněné,“ řekla ČTK mluvčí nemocnice Mediterra-Sedlčany Dagmar Dvořáková. Vedení nemocnice kategoricky vylučuje ohrožení samotného provozu a je přesvědčeno o tom, že se mu v brzké době podaří podepsat se zdravotními pojišťovnami dohodu o další spolupráci.
Druhá z dotčených zařízení, P-P Klinika Kladno, má 20 lůžek využívaných pro chirurgickou a ortopedickou operativu. „O tlaku VZP na redukci takzvaných akutních lůžek samozřejmě víme, a jsme proto připraveni jednat jak o redukci akutních lůžek, tak i o podobě nové smlouvy,“ uvedl jednatel společnosti Přemysl Zděnek.
„Věřím, že v nejbližší době dojde ke slíbenému jednání s jednotlivými pojišťovnami s cílem nalézt kompromisní řešení přijatelné pro obě strany. Naše oddělení je plně vytížené, zájem pacientů značný a některé výkony nelze jednoduše přesunout do takzvané jednodenní péče. Vzhledem k tomu, že žádné oficiální informace nemáme k dispozici, nechceme dělat předčasné závěry,“ dodal.
„Bavíme se o existenci nemocnice nebo neexistenci nemocnice, nebavíme se o počtu lůžek. Ty jsou podružná věc, protože zdravotnictví ČR je podloženo tím, že se platí za výkon na pacientu. To, co včera představili, je likvidace naší i ostatních nemocnic. Celý proces je divný a hlavně mě tíží, že (pojišťovny) nejednaly, nejednají a nemíní jednat. Naše návrhy na restrukturalizaci jsme podávali každé tři měsíce bez odpovědi,“ řekl ČTK ředitel Nemocnice Brandýs nad Labem Miroslav Kadlec.
Soukromou nemocnici se sedmdesátiletou historií a 168 lůžky v Brandýse provozuje společnost PP Hospitals. Potýkala se s dluhy a její hospodaření provázejí spory s VZP o úhradu zdravotní péče. Čelila insolvenčnímu návrhu, který ale zrušil Krajský soud v Praze. Další financování péče na všech odděleních pravděpodobně doporučí podle podle svého petičního výboru i Senát.
V ČR připadá na 1000 obyvatel 5,25 akutních lůžek, což je podle Asociace českých a moravských nemocnic evropský průměr. Po plánované redukci má zbýt v českých zdravotnických zařízeních kolem 50.000 akutních lůžek.