Rušení nemocničních lůžek: V Praze jich zanikne asi 1500

4. 7. 2012 7:50
přidejte názor
Autor: Redakce
Škrty v počtu nemocničních lůžek významně dolehnou i na hlavní město. Zanikat by měly především v soukromých zdravotnických zařízeních.


Restrikce se však od ledna příštího roku dotkne i pěti velkých pražských nemocnic. Potvrzuje to oficiální návrh ministerstva zdravotnictví, rozeslaný aktuálně vedením nemocnic. Dosud se v rámci „zeštíhlení “ péče hovoří o počtu patnácti set lůžek. Jednání mezi zdravotními pojišťovnami a jejich partnery o budoucí podobě smluvních vztahů jsou však v plném proudu a je zřejmé, že tlak na „optimalizaci“ bude velmi silný.

Někde dokonce mohou skončit celá, vesměs privátní zařízení, případně některá jejich oddělení, jinde „jen uberou nepotřebné postele“. Pacienti mají největší a zřejmě i částečně oprávněné obavy z možného rušení úzce specializovaných pracovišť pro léčbu zhoubných a chronických onemocnění. Médii již dříve proběhla zpráva o úmyslu ukončit činnost Ústavu hematologie a krevní transfúze a Revmatologického ústavu.

Již nyní je podle požadavku ministerstva a pojišťoven zřejmé, že žádné pražské zdravotnické zařízení se nutnosti omezování lůžkové péče nevyhne. Všeobecná zdravotní pojišťovna se do ukončení jednání nechce vyjadřovat, resortní ministr Leoš Heger věří, že bude nalezen konsenzus, stravitelný pro všechny zúčastněné. „To poslední, co bychom si přáli, by byly nějaké dramatické otřesy,“ vzkázal. Ony otřesy však jistě zažijí aktuálně nejohroženější soukromá zařízení.

Lůžka se v Praze budou škrtat všude

Pět velkých pražských nemocnic přijde od nového roku řádově o stovky lůžek. Jejich vedení avizuje, že udělá vše proto, aby nebyla ohrožena kvalita péče o pacienta. Pojišťovny si naproti tomu od škrtů slibují zkvalitnění péče na zbývajících lůžkách.

Nutnost úsporných opatření, dokonce i v podobě rušení celých oddělení konstatuje i prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. Říká, že současný nefinancovatelný stav jde především na úkor samotných pacientů. Omezení by prý měla směřovat především do rozsahu akutní péče.

Šéf Svazu pacientů Luboš Olejár to ale striktně odmítá a zvažuje ve věci podat trestní oznámení.

„Dnes se domníváme, že snižování počtu lůžek se nevyhne žádnému zdravotnickému zařízení v Praze,“ sdělil mluvčí nemocnice Na Bulovce Martin Šalek.

„U nás by to mělo být přibližně sto lůžek, ovšem jednání nejsou zdaleka u konce. Nevím ale o tom, že by mělo skončit jakékoliv celé oddělení,“ dodal.

Jeho propočet se zdá být střízlivý a koresponduje s požadavky pojišťoven, směřovanými ministerstvu.
Týkají se i pražských fakultních nemocnic, které by měly od nového roku zrušit bezmála šest set z celkového počtu, přesahujícího pět tisíc lůžek. Pojišťovny navrhují směřovat škrty na interní, urologická či neurologická oddělení.

Rána pro soukromá zařízení?

Specializovaný Ústav hematologie a krevní transfuze spolu s Revmatologickým ústavem mají nově fungovat pod kmenovými fakultními nemocnicemi.

Úspory se zřejmě budou týkat také údajné duplicity kardiochirurgie na Homolce a v Motole.
Podle dřívějších informací má například Všeobecná fakultní nemocnice ztratit více než dvě stovky lůžek. Její vedení však k dnešnímu datu netuší, na kterých konkrétních odděleních se bude škrtat nejvíce. Spekuluje se především o psychiatrii.

Nemocnice Na Františku by se pro příště měla soustředit na internu a chirurgii a postupně utlumovat chod ortopedie a neurologie. Podobně na tom pravděpodobně bude také nemocnice Pod Petřínem, kde by se měl počet lůžek zastavit na zhruba čtyřech desítkách interních a chirurgických.

Škrty pak dle návrhu pojišťoven nejbolestivěji zasáhnou vysočanské soukromé zařízení Clinicum, dále Gyncentrum či Ústav leteckého zdravotnictví. Úspornými opatřeními by měl projít vesměs nedotčen, jako jeden z mála, krčský Institut klinické a experimentální medicíny.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?