Ruské lékaře živí melouchy

20. 10. 2003 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Ruští lékaři si musejí přivydělávat vymýšlením diagnóz neexistujících nemocí. Na léčbě chorob řadových pacientů se totiž nevydělá. "Čím přesnější je diagnostická aparatura, tím více objevují lékaři u pacientů chorob," prohlásil vedoucí specialista moskevské lékařské akademie profesor Pavel Vorobjov...


v rozhovoru pro týdeník Argumenty i fakty.

Důvod je podle něj jednoduchý. Pacienti navštěvující veřejné polikliniky v místech bydliště, neplatí s výjimkou léků nic a lékaři v nich berou mimořádně nízké platy.

Bída lékařů i pacientů

Mzda dobrého lékaře v poliklinice činí maximálně 12 tisíc rublů (zhruba 12 tisíc korun), zdravotní sestra bere dokonce jen pět tisíc rublů (tedy necelý dvojnásobek ruské minimální mzdy). Oficiální údaj ministerstva zdravotnictví potvrdila týdeníku Itogi i vicepremiérka ruské vlády pro sociální otázky Galina Karelovová.

„Ve zdravotnictví panuje naprostý chaos,“ líčí nedávnou zkušenost pětašedesátiletá důchodkyně Larisa Ovčiniková.

„Při mytí okna jsem si pořezala ruku. Novou moderní polikliniku mám přes ulici. Mám štěstí, řekla jsem si. V kartotéce mi ale řekli, že u nich nemám zdravotní kartu. Na očích sestry bylo vidět, že bych ji několika stovkami rublů oblomila,“ stěžuje si paní Larisa. Ošetření se jí dostalo až ve dva kilometry vzdálené poliklinice, v níž má kartu.

Paní Larisa patří k těm, kteří svůj volný čas tráví sledováním televize. Oblibě se těší zvláště nekonečný latinskoamerický seriál Bohatí také pláčí. V Rusku k tomu nyní bohatí mají opravdu důvod. Řada lékařů moderních zařízení si je totiž vybrala za objekt svých výnosných ekonomických aktivit.

Bohatému pacientovi, který lpí na svém zdraví, jsou takoví lékaři schopni předepsat zcela zbytečná vyšetření, drahou léčbu i léky, které stojí stovky i tisíce dolarů, uvedl týdeník Argumenty i fakty.

Peníze do vlastní kapsy

„Je smutné, že peníze bohatých pacientů v řadě případů nedorazí do pokladny lékařského zařízení a tím ani do státní pokladny. Bohatí jsou ochotni za své zdraví vložit přímo do kapsy ošetřujícího lékaře jakoukoli částku,“ upozorňuje ruský specialista Vorobjov.

Ročně zaplatí bohatí pacienti mimo pokladnu lékařům jednu miliardu dolarů. Postih není možný, pokud pachatele nepřistihnete při činu, tvrdí týdeník Itogi. Podíl skutečně bohatých činí ve 144miliónovém Rusku jen pět procent populace.

Dimitrij Běloševský, Hospodářské noviny, 20.10.2003

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?