Opatření se mají postupně přitvrzovat. Kouřit je od nynějška zakázáno na pracovištích, ve školách, kulturních zařízeních, ve výtazích a schodištích obytných domů, v městské a příměstské dopravě či v okolí nejméně 15 metrů od vchodů na nádraží, stanic metra, letišť či přístavů. Od června příštího roku se zákaz rozšíří i na restaurace, bary, lodě a dálkové vlaky. „Naplno“ má zákon platit od roku 2017.
„Zákon vytváří ponižující podmínky pro existenci kuřáků v naší zemi. Čtyřiačtyřicet milionů Rusů se vyhazuje za dveře!“ stěžoval si předseda Všeruského hnutí za práva kuřáků Andrej Loskutov, že zanedlouho bude dovoleno zapálit si jen na ulici, a to ještě ne všude. Hlavní hygienik Gennadij Oniščenko však tvrdí, že sluneční žár či mrazy „pomohou“ kuřákům se zlozvyku zbavit.
Protikuřácký zákon podepsal prezident Vladimir Putin v únoru v rámci svého tažení za zlepšení zdravotního stavu krajanů, prodloužení očekávané délky života a na podporu hospodářského růstu. Premiér Dmitrij Medveděv odhadl, že nemoci spjaté s kouřením stojí Rusko každým rokem až 400.000 životů.
Předpisy počítají také s omezením míst prodeje cigaret a zákazem tabákové reklamy a sponzorování. Počítá se také se zdražováním cigaret. Krabičku těch nejlacinějších si lze koupit v přepočtu za 25 korun, krabičku západních značek za 40.
Tabáková lobby varuje, že takový vývoj povede k pašování a k nelegální produkci, které Rusko díky dosavadní láci tabákových výrobků ještě nezná, a ke ztrátám ve státní pokladně. Už novoroční zdražení cigaret o pár rublů snížilo v prvém čtvrtletí výrobu cigaret o téměř sedm procent.
K velkým kritikům patří i drobní obchodníci; až vyprší roční odklad zákazu, může prý zákaz prodeje piva a cigaret v kioscích zničit na 175.000 stánků.