Podle předběžných výsledků randomizované, placebem kontrolované studie může suplementace rybím tukem redukovat cvičením vyvolaný bronchospazmus u sportovců – neastmatiků. Informovalo o tom loňské listopadové vydání American Journal of Respiratory and Critical Care. Prospěch omega-3-polynenasycených mastných kyselin nebyl v dřívějších studiích pozorován u astmatiků, což svědčí o odlišné patofyziologii bronchospazmu u obou skupin.
Relativně vysoká incidence cvičením navozeného bronchospazmu je přiměřená pozátěžové hyperventilaci, prodloužené expozici alergenům a bronchiálním iritantům a zvýšenému vdechování chladného, suchého vzduchu.
Ve studii byly vytvořeny tři skupiny elitních sportovců s pozátěžovým bronchospazmem: jedna skupina měla normální dietu, druhá užívala kapsle s rybím tukem a třetí kapsle s olivovým olejem. Kapsle byly podávány lx denně po dobu 3 týdnů. Jako kontrolní byla skupina elitních sportovců, u nichž se pozátěžový bronchospazmus nevyskytoval.
Průměrný pokles FEV1 (jednosekundové vitální kapacity plic) v době 15 minut po tréninku byl u sportovců s rybím tukem 3% (s odchylkou 2%), 14,5% (s odchylkou 5%) u jedinců s olivovým olejem a u jedinců s normální dietou 17,3% (s odchylkou 6%).
Ve srovnání se skupinou s normální dietou a skupinou s olivovým olejem poklesla u skupiny s rybím tukem signifikantně i hladina leukotrienů, 11beta–prostaglandinu F2, LTB4 a interleukinu-1beta, což potvrzuje protektivní a protizánětlivý účinek omega-3-polynenasycených mastných kyselin.
Předběžné výsledky této studie nebyly zatím potvrzeny u astmatiků, u nichž je zvýšená bronchiální aktivita dána již primárně existujícím zánětem.
American Journal of Respiratory and Critical Care 2003, 168: 1146–1147, 1181–1189
MUDr. Gabriela Seltenreichová, www.Zdravi.Euro.cz
Autorka je spolupracovnicí redakce