Celkové náklady na centrum činí zhruba 11 milionů korun, vedle dotací použila nadace na jeho stavbu i sponzorské dary. Vzařízení budou mít klienti k dispozici informační centrum, komorní integrační kavárnu s chráněnými pracovními místy, jež bude přístupná veřejnosti, ale také chráněné bydlení.
V podkroví je pak prostor vyčleněný pro skupinové aktivity: relaxační a zdravotní cvičení, výuku či přednáškovou a školící činnost, uvedl Šťastný.
Podle statistik odchází na Jihlavsku ročně do invalidního důchodu kvůli vážným duševním obtížím asi 50 lidí. „Deprese stojí na jednom z čelných míst pomyslného žebříčku nemocí jednadvacátého století, problematika péče o duševně nemocné je přesto stále na okraji hlubšího zájmu veřejnosti,“ upozornil Šťastný.
Podle něj vedle ambulantní a ústavní péče chybějí na Jihlavsku služby z oboru sociální rehabilitace, zdravotně-sociálního poradenství, podpory bydlení, uplatnění na trhu práce či pomoci při prosazování práv a zájmů.
„Příslib peněz na dostavbu centra se sdružení podařilo získat ve třetím kole výzvy Společného regionálního operačního programu. Ještě před uzavřením smlouvy nastal nyní problém s překlenovacím úvěrem do vyúčtování projektu,“ podotkl Šťastný.
Jeden z bankovních domů stáhl svůj příslib, sdružení musí hledat jiný. „Navzdory podpoře EU nejsou neziskové organizace pro banky zajímavé, dávají přednost podnikatelským úvěrům,“ míní Šťastný.
Občanské sdružení VOR (vzájemnostopora-radost) bylo založeno v roce 1998 profesionály, pracujícími v oblasti péče o duševní zdraví. Sedmým rokem poskytuje služby v provizorních podmínkách.
Současně pomáhá asi stovce duševně nemocných lidí. V roce 2000 získal VOR na svůj projekt od města dům ve dvorním traktu poblíže památkového centra.
ČTK