Výsledek četných jednání se tak veřejnost dozví zřejmě až na konci února.
Z pěti krajem zřizovaných nemocnic hodlá odejít téměř 60 % lékařů. Jedinou nemocnicí, která by mohla fungovat v nezměněném rozsahu péče, je ta nejmenší - pelhřimovská. A stále platí i to, že právě tato nemocnice by jako jediná (a s ohledem na své kapacity) byla schopná zajistit péči na oddělení ARO a péči intenzivní.
„Spekulovat dopředu o stavu, který by mohl nastat, by v této situaci vedlo jen ke zbytečnému zneklidňování veřejnosti. Nikdo nesedí s rukama v klíně, jednání probíhají. O definitivním řešení budeme určitě informovat včas, a to na konci února,“ uvedla mluvčí jihlavské nemocnice Veronika Novotná.
Popsat, jaká pracoviště by jednotlivé nemocnice od 1. března musely uzavřít či omezit v důsledku odchodu lékařů či které pacienty by čekal transport do sousedních krajů, zatím odmítá i kraj.
S řediteli nemocnic se hejtman Jiří Běhounek sešel v pondělí 17. ledna.
Bohužel, žádný posun
„Musím, ač nerad, konstatovat, že personální situace podložená podanými výpověďmi se v našich nemocnicích nezměnila. Nezaznamenali jsme žádný posun a nejsou žádné náznaky z řad lékařů, že by mohlo dojít ke zvrácení jejich rozhodnutí,“ konstatoval hejtman.
Ještě týž den absolvoval schůzku i se zástupci lékařů a zdravotních sester.
„Zhruba v polovině února by mělo být jasné, jakou úlohu by v krizovém scénáři plnila každá konkrétní nemocnice,“ naznačila mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová. Jak dodala, veškerá navržená opatření nesmí ohrozit ani ty lékaře a zdravotnický personál, kteří v nemocnicích zůstanou.