Tedy smluvními platy. To znamená, že zaručená část jejich příjmů klesne o 6000 korun, reálná u lékaře asi o 1000 a u sestry o 3000 korun měsíčně,“ prohlásil včera Jiří Schlanger, předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. Dodal, že pokud by k tomu skutečně došlo, jsou odbory odhodlány jít i do stávky.
„Požadujeme, aby byla okamžitě zjednána náprava, apelujeme na vládu a kluby v parlamentu, které prosadily zákon o neziskových nemocnicích a Zákoník práce, aby chybu napravily. Pokud se to nestihne do 1. ledna, pak žádáme o odložení účinnosti zákona o neziskových nemocnicích,“ prohlásil Schlanger.
Kvůli chybě obou uvedených zákonů by tak zdravotníci přišli o záruky pevně daných a pravidelně valorizovaných platových tabulek pro lékaře, zdravotníky a další profese a byli by odměňováni stejně jako v soukromých zdravotnických zařízeních.
Julínek chystá změnu
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt Právu řekl, že ministr Tomáš Julínek o situaci ví. „Dlouhodobě kritizuje zákon o neziskových nemocnicích. Hledá cestu, jak se s tímto zákonem vypořádat, a během příštího týdne přijde s konkrétním návrhem a pravděpodobně ho i předloží vládě,“ řekl Cikrt.
Ministerstvo práce a sociálních věcí nesouhlasí s kritikou kvůli platům zdravotníků. „Vzhledem k tomu, že zákon o neziskových nemocnicích neprošel připomínkovým řízením, nemohli jsme se k němu vyjádřit a eventuálně upravit návrh Zákoníku práce,“ uvedla mluvčí Kateřina Beránková. Ve své tiskové zprávě přidala i názor místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase: „Tato situace jen potvrzuje, že zákon o neziskových nemocnicích je legislativní zmetek a měl by být co nejrychleji změněn.“
Bývalý ministr zdravotnictví David Rath soudí, že situace se dá vyřešit rychle a sám chce novelu zákoníku práce v parlamentu navrhnout. „Prostě se do něj přidají dvě slova, že se zákon o platu týká i pracovníků ,neziskových nemocnic`. Tím by bylo vše vyřešeno,“ řekl a dodal, že při schvalování si neprovázanosti zákonů nikdo nevšiml.
Právo