Proč je nutné podstoupit screening v 2. trimestru?
Nejdůležitějším prenatálním vyšetřením je právě screening v 2. trimestru, jelikož dokáže odhalit až 90 % strukturálních vývojových vad. Během tohoto vyšetření, které probíhá ideálně mezi 20. a 22. týdnem těhotenství, se zjišťuje, zda dochází k normálnímu růstu a vývoje dítěte a zda jsou jeho veškeré orgány anatomicky v pořádku. Rovněž je možné odhalit rizika předčasného porodu. Vyšetření je prováděno prostřednictvím ultrazvuku a jen ve výjimečných případech se přistupuje i ke gynekologickému vyšetření.
Co zkoumá 2. screening v těhotenství?
Zatímco při prvotrimestrálním screeningu bylo možné odhalit pouze riziko některých vývojových vad, po 20. týdnu těhotenství jsou na ultrazvuku již rozpoznatelné všechny části těla i orgány vašeho miminka, tudíž je možné odhalit, zda je něco v nepořádku.
Stejně tak je v tuto chvíli potřeba posoudit, zda se nachází v normě i množství plodové vody, uložení placenty a délka děložního hrdla. Pokud by lékař odhalil určité komplikace, byly byste odkázány na další vyšetření ke specializovanému odborníkovi. Při tomto vyšetření bývá někdy rovněž možné odhalit pohlaví dítěte.
Co vše je kontrolováno během screeningu ve 2. trimestru?
- Délka děložního hrdla
- Umístění placenty a průtok krve pupečníkem
- Množství plodové vody
- Činnost srdce dítěte
- Vývoj mozku dítěte
- Anatomie jednotlivých orgánů
- Páteř, držení končetin a prstů
- Velikost hlavy
Jak dlouho screening v 2. trimestru trvá?
Samotné vyšetření je zcela bezpečné pro matku i dítě a zpravidla trvá méně než půl hodiny. Tedy za předpokladu, že je dítě správně natočeno, aby mohly být veškeré orgány vyšetřeny. V některých případech je nutné provést pár cviků, které navedou miminko ke změně polohy, nebo se projít. Pokud by ani poté nedošlo ke změně polohy dítěte, bylo by nutné vyšetření přesunout na jiný termín.
Je vyšetření hrazeno pojišťovnou?
Ultrazvukové vyšetření je plně hrazeno pojišťovnou, nicméně v současné době je možné, že vám bude ze strany lékaře nabídnuto i další nadstandartní vyšetření, které může být za příplatek. Ten se vždy odvíjí od služeb jednotlivých klinik. Zda se rozhodnete si připlatit za další podrobnější vyšetření, je tedy pouze na vás.
Zdroje: prenatal.cz, fetalnicentrum.cz