Odpoledne se zástupci zdravotních odborů sešli s lídry opoziční ČSSD a dostali od nich podporu.
„Pro náš kladný postoj k dnešnímu ministrovu návrhu považuji za nezbytnou veřejnou záruku, že nikdo z poslanců a senátorů koalice v tomto volebním období tento či podobný návrh nepodá,“ řekl Engel. O formě záruky chce jednat s právníkem.
„Považujeme požadavky zdravotníků za spravedlivé, mají k nám vždy otevřené dveře a budeme jejich zájmy v rozsahu, který nám umožňuje naše síla, také hájit,“ řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek.
Stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath dodal, že ČSSD odmítá Julínkův návrh prodloužit pracovní dobu zdravotníkům týdně o osm hodin a změnit tarifní platy na smluvní. V akciových společnostech, kde jsou smluvní platy, mají sestry měsíčně méně o 3000 korun a lékaři o 2000 korun, než dostávají zdravotníci ve státních nemocnicích.
Zdravotní odbory ohlásily na 5. března výstražnou stávku kvůli úpravě přesčasů a odměn ve zdravotnictví, kterou prosazoval Julínek. Předáci Julínkův krok vítají, potřebují však k odvolání stávkové pohotovosti souhlas celého vedení. Podle Engela je čtyřiadvacetihodinová lhůta příliš krátká. Podobně jako Engel se vyjádřil předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger, řekl, že návrh musí projednat výkonná rada svazu. Schlanger chce od ministra písemné záruky.
Julínek dnes rovněž řekl, že když odboráři nepřistoupí na jeho návrh, bude to pro něj důkaz, že problém politizují a na ničem se dohodnout nechtějí. „Co je za politizaci na tom, že lidé nechtějí dělat o osm hodin déle v základu, to je věcný problém, nemá s politikou nic společného,“ reagoval Engel.
ČTK