Šéf WTO: V jednáních o lécích pro chudé se dosáhlo pokroku

27. 1. 2003 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Jednání v rámci Světového ekonomického fóra v Davosu zvýšila naděje na dosažení dohody o levných lécích pro rozvojové země, řekl generální ředitel WTO Supačaj Paničpakdi...


DAVOS - Jednání v rámci Světového ekonomického fóra v Davosu zvýšila naděje na dosažení dohody o levných lécích pro rozvojové země, řekl v neděli večer generální ředitel Světové obchodní organizace (WTO) Supačaj Paničpakdi.

Vedle rušení zemědělských subvencí je otázka přístupu chudých zemí k levným lékům hlavní bariérou v jednání o nové globální obchodní dohodě.

Šéf WTO byl naladěn optimisticky po jednání s řediteli předních světových farmaceutických firem. „V posledních několika dnech jsme se do značné míry shodli na chápání této otázky,“ řekl.

Optimisticky se vyjadřoval i Henry McKinnell, šéf světové farmaceutické jedničky Pfizer.

„Jsem po jednání minulých dní velký optimista, protože máme dohodu nejen v principu, ale jsme také velmi blízko jejímu sepsání,“ řekl McKinnell podle agentury

Reuters.

WTO se dohodla, že vypracuje konkrétní podmínky pro to, aby chudé země mohly kupovat levné generické kopie patentovaných léků proti epidemiím jako AIDS, malárie nebo tuberkulóza.

Spojené státy však až dosud konkrétní body dohody kvůli příliš velkému prostoru pro podkopání patentové ochrany blokovaly.

V otázce redukce státní podpory zemědělcům jsou stanoviska hlavních členů WTO stále dosti vzdálená. I zde však dochází k pohybu žádoucím směrem a dohoda stále ještě může být přijata do konečného termínu 31. března, řekl šéf WTO.

Pod tlakem ostatních členů WTO jsou hlavně Evropská unie a z ní zejména Francie, hlavní odpůrce snižování subvencí a reformy zemědělské politiky v Evropské unie.

EU ještě ve jednání WTO ani nepředložila své podrobné návrhy v tak složitých otázkách, jako je snížení cen na zemědělské produkty.

Jihoafrický ministr obchodu Alec Erwin označil státní podporu zemědělců za „klíčové zablokované místo“ v globálním ekonomickém systému. Jeho prolomení může mít na rozvojové země mimořádně pozitivní dopad, vyhlásil ministr.

Dohoda podle něho otevře dveře k liberalizaci i v dalších oblastech a odvrátí nebezpečí preferování bilaterálních dohod místo multilaterálního přístupu, napsala agentura Reuters.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?