Praha - V Praxi absolvují v nemocnicích a mimo nemocnici se seznamují jenom s předporodními kurzy a poporodní péčí. Nesetkávají se se spontánním porodem, který probíhá samovolně a žena při něm nedostává žádné léky. To je chyba, řekla dnes Štromerová novinářům.
Hana Rittsteinová, vrchní sestra gynekologicko-porodnické kliniky u Apolináře, která je výukovým pracovištěm 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, ČTK řekla, že podle směrnic musí budoucí porodní asistentky absolvovat několik hodin výuky v ambulancích gynekologů. Tam se setkávají s fyziologickým normálním těhotenstvím. Musí také odrodit 60 fyziologických porodů, asistují při komplikovaných porodech a hodin praxe je více než jich bývalo. Česko s bakalářskou výukou porodních asistentek začíná. Loni vyšly první absolventky a ještě dva tři roky potrvá než výuka bude dokonalá.
Obecně prospěšná společnost Porodní dům U Čápa, kterou Štromerová vede, zahajuje pilotní program zaměřený na další profesní vzdělávání v porodní asistenci se zaměřením na praktický výcvik. Projekt finančně podpořil Evropský sociální fond, magistrát i stát. Kurz je určen pro lektory, kteří by se měli zabývat praktickým výcvikem studentek zaměřeným na práci se zdravými těhotnými ženami.
Štromerová spolu s několika kolegyněmi se snaží prosadit myšlenku porodů mimo porodnice od roku 1996. Poukazuje na to, že v zahraničí takto rodí mnoho žen. Tato myšlenka však naráží zejména na odpor porodníků, kteří varují, že v případě náhlých komplikací nebude nablízku odborná lékařská pomoc.
Podle vyhlášky z roku 2004 o nelékařských povoláních mají porodní asistentky veškeré kompetence ke komplexní primární porodnické péči, ale česká legislativa nezná pojem porodní dům. Magistrát tedy „neumí“ porodnímu domu vydat registraci, která by umožňovala i vedení normálního porodu.
Předseda Asociace pro medicínské právo a bioetiku Ondřej Dostál na tiskové konferenci uvedl, že právo občana na zdravotní péči není omezeno místem a ani právo porodních asistentek poskytovat péči není omezeno místem. Podle jeho názoru nic nebrání tomu, aby porodní dům mohl dostat registraci na vedení porodu. Navíc podle direktivy Evropské unie je stát povinen umožnit porodním asistentkám vést fyziologický porod. Porodní dům U čápa je odhodlán v případě, že se mu nepodaří získat registraci na vedení porodu, obrátit se na EU.
Ročně se v Česku mimo porodnice narodí asi 300 dětí, ale statistika nezachycuje to, zda se maminka rozhodla rodit doma třeba s pomocí asistentky, nebo prostě jen nestihla včas dojet do zdravotnického zařízení.
ČTK