Šéfka VZP demisi stále písemně nepodala

12. 12. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Generální ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiřina Musílková stále ještě svou demisi nepodala písemně, a to i přesto, že už před 14 dny ji oznámila novinářům...


„Mám na to čas do konce roku. Na demisi trvám,“ řekla v pátek. „Nikdo se nemusí bát, že ji písemně nepodám.“ Na dotaz, zda by ji stáhla v případě, že by ji správní rada VZP přesvědčovala, aby zůstala ve funkci ředitelky i nadále, Musílková řekla, že „to by musely nastat úplně jiné podmínky. Pořád zaznívá, že odchodem Musílkové bude víc peněz, bude se víc platit lékařům a nastane stabilizace. Za tohoto pohledu nemůžu bránit firmě ve stabilizaci.“

Musílková řekla, že ještě neví, co po prvním lednu bude dělat. „Práci si najdu. Nebojím se toho. Neodcházím s hořkostí, ale s pocitem dobře vykonané práce. Teď budu péct vánočky.“

Páteční, téměř dvouhodinová poslední tisková konference Musílkové ve funkci ředitelky se plně nesla v duchu její obhajoby. „Právo se nedá vymáhat neprávem,“ řekla v reakci na obvinění ministra zdravotnictví Davida Ratha z nehospodárnosti VZP a na výsledky ministerské kontroly, která ve VZP šetří nesrovnalosti.

Podle Musílková je všechno v pořádku a nucená správa byla zneužita k nátlaku na její osobu a ODS. „Zastírá se základní problém. Ten je systémový. Věděla to vláda, Sněmovna a hledá se viník.“

Záznam kamer

Musílková rozdala novinářům asi centimetr a půl dokumentů, v nichž vyvrací obvinění vůči ní. Dokonce byl novinářům promítnut záznam bezpečnostních kamer ze vstupu nuceného správce se dvěma policisty do budovy VZP.

Mluvčí VZP Jiří Suttner obvinil ministra vnitra Františka Bublana z toho, že ve Sněmovně nemluvil pravdu, když řekl, že policisté se legitimovali. Ze záznamu bezpečnostních kamer nebylo patrné, zda se legitimovali nebo ne. Proto se Právo zeptalo, zda tak učinili.

Máme totiž osobní zkušenosti z toho, že ostraha VZP nevpustí do budovy a nevydá kartu ke vstupu nikomu bez předchozího předložení občanského průkazu a zapsání údajů do počítače.

Musílková nato oznámila, že nucený správce Antonín Pečenka při odchodu z VZP neodevzdal průkazku zaměstnance a na tuto průkazku si s sebou vzal dva policisty do budovy. Zároveň zpochybnila nuceného správce Pečenku ve funkci, a to proto, že ještě neodevzdal jednu kopii výpovědi z VZP, a tak de facto je dál zaměstnancem VZP.

„Ze zákona tedy nemůže dělat nuceného správce,“ řekla Musílková s tím, že to může pouze zaměstnanec ministerstva zdravotnictví. Pečenka Právu týž den řekl, že slova Musílkové jsou „nesmysly.“

„Mám řádnou dohodu o ukončení pracovního poměru. Jestli se policisté legitimovali, to nevím, moc jsem to nevnímal. Ohlásili jsme se a byli jsme do budovy vpuštěni,“ uvedl Pečenka.

Odstupující ředitelka ještě oznámila, že žádná tři auta VZP nechybějí, jak uvedla ministerská kontrola, že nezvýhodňovala některé nemocnice v placení zdravotní péče.

Rath trvá na špatné správě

Ministr zdravotnictví David Rath trvá na špatném hospodaření VZP. „Dluh zdravotního pojištění je podle něj zhruba 14 miliard korun,“ řekl Rath.

Napojení ODS na VZP ministr mnohokráte dokázal na internetových zdravotních knížkách společnosti IZIP, v němž figuroval poslanec ODS Milan Cabrnoch a jednatelem společnosti je nadále místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký (ODS). Pro jejich firmu VZP na příští rok měla vyčlenit 150 miliónů korun. Rath také obvinil šéfa ODS Mirka Topolánka z korupčního spojení s VZP.

Václav Pergl, Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?