Šéfka VZP: Neplacení pojistného má být trestné i pro firmy

30. 9. 2003 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Neplacení zdravotního pojištění se má stát trestným činem i pro zaměstnavatele, nejen pro zaměstnance. Uvedla to ředitelka VZP Jiřina Musílková. Podle ní tento krok chystá vláda jako součást nutné změny systému zdravotního pojištění...


PRAHA -

„Ujistila nás paní ministryně Součková, že neplacení zdravotního pojištění bude trestným činem i v té části, když neplatí zaměstnavatel,“ uvedla Musílková v rozhlasovém pořadu Interview BBC. Možnost trestního stíhání právnických osob má přinést nový trestní zákon. Firmám by za provinění hrozily finanční sankce, zabavení části majetku a zákaz činnosti.

Celkem chybí 25 miliard

Jen státní podniky dluží VZP na pojistném 17 miliard. K nim se pojišťovna nemůže dostat, protože podniky zkrachovaly nebo jsou v konkurzu. Celkem chybí v systému zdravotního pojištění 25 miliard korun.

Zdravotní pojišťovny by proto podle Musílkové měly být podle dalšího připravovaného opatření také v budoucnu zvýhodněny při konkurzech jejich dlužníků; nyní jsou při vypořádávání pohledávek na druhé koleji.

VZP očekává letos osmimiliardový propad v hospodaření. Půjčka 1,5 miliardy, za niž by převzal garanci stát, by její problémy nevyřešila.

Podle Musílkové by umožnila pouze překlenout období, kdy budou pojišťovně chybět dvě miliardy, jež na jaře vyplatila lékařům dopředu a nyní je musí do systému vrátit. Na státní garanci pro VZP se dohodla o minulém víkendu Součková s premiérem Vladimírem Špidlou. Garanci ale musí schválit také sněmovna.

Podle ředitelky VZP výdaje na péči rostou o devět až 11 procent ročně, avšak příjmy jen o tři až pět procent. Průměrné náklady na pojištěnce rovněž rostou, v roce 2000 činily ve skupině 80 až 84 let 26.000 korun za rok, loni 38.000 korun. Stát za své pojištěnce přitom platí měsíčně jen 467 korun.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?