Senát vrátil malou reformu zdravotnictví do sněmovny

22. 7. 2011 8:35
přidejte názor
Autor: Redakce
Horní komora parlamentu včera zamítla první část vládní reformy, kterou se mění zákon o veřejném zdravotním pojištění. Reforma naráží na kritiku všech nevládních stran, komunisté dokonce nově avizovali podání ústavní stížnosti.


Včerejší senátní veto novely zákona č. 48/1997 není žádným překvapením.

Všechny nevládní strany zastoupené v horní komoře parlamentu mají k doposud projednaným částem reformy zdravotnictví menší, či spíše větší výhrady. Jako první odmítnutí tzv. „malé novely zdravotnictví“ oznámili sociální demokraté, a to bezprostředně po jejím schválení Poslaneckou sněmovnou ve třetím čtení.

Později se připojili i komunisté a lidovci. Navíc zástupci KSČM včera, prostřednictvím svého předsedy Vojtěcha Filipa, oznámili, že hodlají podat proti normě stížnost u Ústavního soudu.

Projednávání v Senátu

O zamítnutí či schválení novely se v Senátu jednalo od včerejšího dopoledne. Nejviditelnějšími kritiky novely byli opoziční senátoři za ČSSD, kteří v horní komoře disponují většinou hlasů. Všichni oponenti se v základní argumentaci víceméně shodují.

Jako nejvíce problematickou vnímají tu část novely, kterou se zavádí platby za nadstandardní péči. Senátoři se stejně jako opoziční poslanci obávají rozdělení společnosti a snížení dostupnosti péče pro středně a nízko příjmové skupiny obyvatelstva.

Co kdo řekl – přehled výroků

Leoš Heger (TOP 09):

„Nadstandard umožňuje jakési rozšíření v případě, kdy existuje dvojice výkonů, které mají prakticky stejný medicínský účinek, ale ten jeden je prostě dražší, svým způsobem je to jakýsi luxus. Tímto manévrem je snaha vyloučit z plných úhrad zdravotního pojištění pacienty, kteří ten luxus tak úplně nepotřebují, a nechat je připlatit.“
„Nesouhlasím s názorem, který často zaznívá, a to že zavedení legální možnosti připlatit si na ekonomicky náročnější variantu péče bude pro pojištěnce znamenat zúžení rozsahu hrazené péče a rozdělení zdravotnictví na zdravotnictví pro chudé a zdravotnictví pro bohaté.“

Jan Žaloudík (ČSSD) komentoval poplatky v nemocnici:

„Jistě se nedotkne toho, kdo na golfovém hřišti dostal ránu míčkem a potom tři dny musí být ve špitále. Jistě se dotkne těch důchodců, kteří měli třeba mrtvici, už mimo golfové hřiště, a budou tam celý měsíc, dva měsíce, tři měsíce, čtyři měsíce.“

Pavel Lebeda (ČSSD):

„Představte si, že ty standardy bude určovat ministerstvo financí se svým týmem. A vezměme si onemocnění, třeba hypertenzi, vysoký krevní tlak. Tak standard plně hrazený z pojišťovny bude přikládání pijavic a pouštění žilou. Vykuřování by se tam možná už nevešlo.“

Vladimír Dryml (ČSSD):

„Největší jistotou pacienta po vašich pseudoreformách, pane ministře, bude to, že pacient bude platit jako mourovatý.“

„Chování pana ministra Hegera je možno přirovnat k páteru Koniášovi, který se stejně jako pan ministr snažil spálit všechno, co považovala církev za nebezpečné bez ohledu na to, zda je to prospěšné a dobré pro tuto zem. Dnes to jsou místo církve pánové Kalousek, Boris Šťastný a především Marek Šnajdr, kteří jsou bohužel skutečnými pány na ministerstvu zdravotnictví a snaží se zničit a rozvrátit systém budovaný desítky let a celý ho zprivatizovat.“

Pavel Čáslava (ODS):

„Účast rodin na zdravotních výdajích není nijak ohrožující, není - jak se nám to neustále snaží někdo podsouvat - zničující a sociálně neúnosné. Vím, že si vykoleduji označení arogance, ale musím dodat, že výdaje na zdraví českých rodin jsou stále ještě nižší než na alkohol a cigarety.“

Zdeněk Škromach (ČSSD):

„Tady se zavádí experiment s morčaty. Když to morčata nepřežijí, je to škoda, ale u člověka je to tragédie.“

Komunisté chtějí podat ústavní stížnost

V případě, že se vládě nakonec podaří reformu zdravotnictví prosadit, je i KSČM připravena podat stížnost u Ústavního soudu, včera to oznámil předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle komunistů je reforma v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Stížnost přijde na řadu poté, co norma projde legislativním procesem.

Podle komunistů není protiústavní jen obsah reformy, ale i procedura projednávání, kterou se prý vládní poslanci snaží zkracovat „za každou cenu“. Argumentace komunistů se v podstatě neliší od námitek, které dlouhodobě vznáší i ČSSD.

KSČM považuje za problematický rozpor mezi normou a zmíněnou ústavní listinou. Podle Ústavy je zdravotní péče bezplatná na základě zdravotního pojištění. „Tento krok vede ke zrušení ústavou zaručených práv a v tom případě mají občané právo na odpor,“ prohlásil Filip

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?